Connect with us

Gündem

Girişimci Ruhun Temelleri Atıldı

Published

on

girişimci

Şirketlerin inovatif ürün/hizmet/iş modeli geliştirme ve kurumiçi girişimcilik yeteneği kazanırken inovasyon kültürü yaratma ihtiyaçlarını karşılama amacıyla yola çıkan GOOINN, girişimcilerin de doğrulanmış çözümler ortaya çıkarması için çalışıyor. Bu çalışmaların meyvesi olan “Girişimciye Dönüş” online platformu, 1,5 yıl içinde 4 bin girişimci yetiştirmeyi başardı. Bu yeni girişimcilerin yüzde 75’i kurumlardan, girişimci organizasyonlarından, çeşitli vakıflar ve okullardan çıkarken yüzde 25’i bireysel girişimcilerden oluşuyor.

girişimci

1,5 Yıl İçinde 4.000 Girişimci Eğitildi

Girişimciliğin başlama noktası olarak nitelendirilen ve 2 ay süren online ve etkileşimli girişimcilik eğitimleriyle; problemi gözlemekten fikri bulmaya, müşteriyi doğrulamaktan yatırımcı sunumuna kadar tüm girişimcilik adımları yaparak öğrenme metodu kullanılarak tamamlanabiliyor. Aynı zamanda hem videolar hem de araçlarla desteklenen tek online platform olarak yeni girişimlerin kurulmasına destek sağlıyor.

Aralarında; Zorlu Holding, SabancıDx, SoftTech, Eczacıbaşı Holding, MEF Üniversitesi, Kredi Kayıt Bürosu, Girişimcilik Vakfı, Hamdi Ulukaya Girişimi ve YGA başta olmak üzere çok sayıda kurumsal firma ile işbirliğine gidilen “Girişimciye Dönüş” online platformu, yürütülen 17 programla girişimcilik ve inovasyon kültürünün gelişmesi açısından şirketlere de yardımcı oldu. Kurumsal şirketlere inovasyon yetkinliklerini ve girişimcilik ruhunu kazandırmak konusunda çözüm ortaklıkları yapan GOOINN’nin Kurucusu Yavuz Çingitaş, Türk şirketlerinin global piyasalarda da rekabete girebilmesi ve Türkiye’nin inovasyon bilinci kazanarak daha da kalkınması için şirketlerden yeni iş modelleri ve girişimler çıkmasını sağlamanın ana hedefleri olduğunu belirterek şunları söyledi;

“Girişimciye Dönüş” Platformu

“Girişimciye Dönüş” platformunun amacı, problemi bulma noktasından başlayarak, yatırımcı sunumunun hazırlanmasına kadarki sürecin tamamını kapsayan online bir çalıştaydır. Amacımız, videolardan oluşan online eğitimler yerine, online çalıştay ortamıyla gerçek bir öğrenme deneyimi yaşanmasını sağlamaktır. 13 adımda toplamda 2 saatten fazla video ve videolarla eş zamanlı çalışan 16 araçla, online çalıştay deneyimini sunuyoruz. Girişimciye Dönüş, sunduğu deneyimi  Tasarım Düşüncesi (Design Thinking) ve Yalın Yeni Girişim (The Lean Startup) metodlarını harmanlayarak verir. Bu metotları kullanan teknoloji girişimleri sağladıkları şirket değeri artışı sebebiyle dünya ekonomisinin dikkatini çekmiş, büyük firmaların bu metodları kullanmasıyla da ilgi daha da artmıştır. 1,5 yıl içinde 4 bin girişimci adayını hazırlamak için kullandığımız bu metodları, kullanıcı ihtiyacı veya probleminden yola çıkarak ürün ve çözüm tasarlama süreci olarak tanımlayabiliriz. Bu da girişimciliğin temelini oluşturacak ve girişimcileri destekleyecektir.”

4 Binin Üzerindeki Girişimci Adayı, Online Araçları Toplamda 18 Binden Fazla Kez Kullandı

GOOINN’in Kurucusu Yavuz Çingitaş, bu zamana kadar gerek yapılan inovasyon danışmanlıkları gerekse canlıya alınan dijital ürünlerle edinilen tecrübe ve birikimlerle, Avrupa pazarındaki kurumlar için özel olarak geliştirdikleri inovasyon odaklı SaaS (Software as a Service) platform olan “INODASH”e de yatırım yaptıklarını sözlerine ekledi.

İlk yatırım turuna, bu yılın ilk çeyreğinde çıkan “Girişimciye Dönüş”ün girişimci yetenekleri kazandırdığı 4 binin üzerindeki girişimci adayı, online araçları toplamda 18 binden fazla kez kullanıp 1.500 saatten fazla girişimcilik metodolojilerine dair videoları izleyerek inovatif dijital ürünler geliştirmeye devam ediyor. E-learning alanındaki büyümenin pandemi koşullarında gelişen kullanıcı değişiklikleri ile beraber hızlandığı mevcut pazarda, Girişimciye Dönüş de büyüme hızını aynı oranda arttırarak yoluna devam ediyor.

İlk 3 adımı ücretsiz olan ve yaparak ilerlenen online süreç sonunda katılımcılara başarı sertifikası verilen Girişimciye Dönüş’e www.girisimciyedonus.com resmi websitesinden kayıt olabilirsiniz.