Connect with us

Müzik

Gurbetin Hikayesi İş Sanat Youtube Kanalında Sizlerle!

Published

on

İş Sanat, Alamanya: Gurbet Türküleri başlıklı konserini İş Kuleleri Salonu’nda seyirci ile buluşturdu. İzleyicilerden büyük beğeni toplayan konserin konuk sanatçısı ise 70’li yıllarda “gurbetçi” lakabıyla sevilen Gülcan Opel oldu. Opel, uzun bir aradan sonra ilk kez çıktığı konserde “Gurbet Treni”, “Derdim Çoktur Hangisine Yanayım” türküleri seslendirildi. Türküler İş Sanat Youtube kanalında dinlenilebilecek.

İş Sanat, Alamanya: Gurbet Türküleri

İş Sanat, Alamanya: Gurbet Türküleri

Memleket Özlemi

Konserde, Diaspora Türk’ün uzun yılların birikimiyle gurbetçilerin hikâyelerini derleyerek oluşturduğu metin, memleket özlemini en iyi anlatan türküler ile yeniden hayat buldu. Yiğit Sertdemir yönetmenliğinde sahneye uyarlanan hikâyeleri sergileyen tiyatro oyuncusu Gülçin Kültür ve Şerif Erol seslendirdi. Kültür ve Erol’un gurbetçi mektupları ve anekdotlarını okuduğu anlar, izleyenleri kimi zaman güldürürken kimi zaman hüzünlendirdi. Bağlama ustası Coşkun Karademir’in derlediği “Kara Tren Gelmez Ola”, “Gurbette Ömrüm Geçecek”, “Yârim Almanya’yı Mesken Mi Tuttun?” eserlerinin de bulunduğu gurbet türküleri Ayfer Vardar ve Coşkun Karademir tarafından söyledi.  Solistlere eşlik eden orkestranın başında ise Cenk Erdoğan yer aldı. Duygu dolu anlar yaşatan sanatçılar, seyirciler tarafından dakikalarca ayakta alkışlandı.

Tamamı seyircili kaydedilen konser, 1 Mart Salı, saat 20.30’da İş Sanat YouTube kanalında ilk gösterim tarihinden itibaren ücretsiz izlenebilecek.