Connect with us

Sanat

Heykeltıraş Rodin, Tate Modern’deki Sergisi ve “Olma” Hikayesi

Published

on

rodin

Milliyet Sanat dergisinin Haziran 2021 sayısının kapağında okurları, bedenin temsilini baştan yazan sanatçı Rodin’in, Tate Modern’de açılan “The Making of Rodin/Rodin’in Yapımı” sergisindeki eller karşılıyor. Gülnaz Can’ın iç sayfalarda kaleme aldığı yazı ise, Rodin’in “elleri”ni büyüteç altına alan sergi üzerinden sanatçının her türlü duyguyu yansıtan el heykellerine odaklanarak sanat tarihinde kendisine sarsılmaz bir yer edişini anlatıyor.

rodin

Fransız heykeltıraş Auguste Rodin, heykelin bir ideali temsil etmiyorsa yapılmadığı yıllarda bedenin temsilini baştan yazan bir sanatçı. Rodin’in Tate Modern’de açılan “The Making of Rodin/Rodin’in Yapımı” başlıklı sergisi ise, eli becerekli olduğu için ne iş bulursa yapan, işçi sınıfından gelme alaylı Auguste’un açlık ve inatçılıkla, sanat tarihine adını yazdırmasının öyküsünü gözler önüne seriyor.

Gülnaz Can’ın, 60’tan fazla eserin ilk kez görülebildiği sergiden hareketle kaleme aldığı yazı da, eserleriyle sanat camiasına yarattığı fırtınalara hiç aldırış etmeden yoluna devam eden Rodin’in hikâyesini anlatıyor. Sergide olduğu gibi Rodin’in her biri bir hikâye, bir duygu anlatan; hem çok güzel hem çok korkutucu “eller”ini mercek altına alan yazının devamı, Milliyet Sanat’ın Haziran 2021 sayısında…

Kitabevleri ve marketlerde okurlarını bekleyen Milliyet Sanat ayrıca, dergiyi 0850 224 02 22 numaralı çağrı merkezini arayarak satın alan okurların kapısına kadar götürüyor.