Connect with us

Bilim Teknoloji

ScienceUP Kasım Sayısı Yayımlandı

Published

on

Türkiye’nin bilim, kültür ve fikir dergisi ScienceUp, Kasım sayısıyla okurlarıyla buluştu. ScienceUp, yeni sayısında dünya virüsle savaşırken tüm bölgenin dengesini değiştiren Azerbaycan ve Ermenistan çatışmaları masaya yatırıldı.

Ulusal ve uluslararası mecralarda kısa zamanda büyük ilgi gören ScienceUp, 1 Kasım’da yayımlanan yeni sayısında yine iddialı soru ve konulara imza atıyor. Bilim-kültür-düşünce dergisi ScienceUp, makale, haber, analiz ve özel röportajlarıyla; bilim dünyasından son gelişmeler, buluş ve keşifler, politika, uluslararası ilişkiler, iletişim, felsefe, kültür ve sanat gibi pek çok alanda okuyucusuna geniş bir yelpazeden sesleniyor.

ScienceUP Kasım Sayısı Yayımlandı- Kırılma Noktası: Azerbeycan-Ermenistan

Kasım

ScienceUp’ın bu ayki kapak konusu Azerbaycan-Ermenistan arasında yaşanan çatışmalar… Neden böyle bir dönemde, daha önce çatışma yaşanmayan bölgede karşı karşıya gelindi? Bölgede ne türden hesaplar var? Rusya ne istiyor? Türkiye’nin desteği dengeleri nasıl etkiledi? Koronavirüsün ikinci dalgasını bekleyen Avrupa’nın tepkisi ne olacak? ScienceUp, virüsle savaşırken tüm bölgenin dengesini değiştiren Azerbaycan ve Ermenistan çatışmalarını tüm bu sorularla masaya yatırdı. Maltepe Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Ünal, Bakü Uluslararası İlişkiler Analiz Merkezi Müdürü Dr. Cavid Veliyev, TMMOB Petrol Mühendisleri Odası Enerji Politikaları Çalışma Grubu Başkanı Necdet Pamir konuyu bütün ayrıntılarıyla değerlendirdi.

GÜNDEM YARATAN KONULAR

ScienceUp, Kasım sayısında, gündem yaratan konuları, konuk yazarları ve özel röportajlarıyla da dikkat çekiyor:

BİRİLERİ FRANKESTEİN ÜRETİYOR OLABİLİR Mİ?

Koronavirüs bir biyolojik terör silahı mı? Bu soruya halen net bir yanıt verilemiyor.

Pamukkale Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Biyomedikal Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi, Milli Savunma Üniversitesi Alparslan Savunma Bilimleri Enstitüsü KBRN-p Anabilim Dalında “KBRN Savunma Bileşenleri Ve Prensipleri” dersi veren Prof. Dr. Ahmet Koluman, koronavirüsün laboratuvarda üretilmediğini düşünüyor; ancak üretilmesi mümkün virüslerin başımıza neler getireceğini öngörebiliyor. Koluman ScienceUp’ın sorularını yanıtladı.

BİZİ “REZİLYANS” KURTARACAK: Dünya Sağlık Örgütü, pandemide en kritik döneme girdiğimiz konusunda uyarıyor. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı ve Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı, Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan toplumda artan kaygıları ve pandeminin geldiği noktayı ScienceUp için anlattı.

MİZAHI NASIL BİLİRDİNİZ?

Kasım ayı, Türk mizahı için önemli bir dönüm noktası. Teodor Kasap’ın Kasım 1870’te çıkarmaya başladığı ‘Diyojen’, Osmanlı’da bağımsız olarak yayımlanan ilk mizah gazetesi. Ne olduysa ondan sonra oldu. Gırgırla, Akbaba’yla, Çarşaf’la büyüdük. Penguen, Uykusuz vazgeçilmez oldu uzun yıllar hayatımızda. Akademisyen, senarist, çizgi romancı, editör ve yazar Levent Cantek, geleneksel mizahın varoluş savaşını ScienceUp’a anlattı.

DİYABETLİ ÇOCUK SAYISI ARTIYOR: Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet çağımızın en büyük sağlık sorunlarından biri. Çocuklarda görülme oranı da son yıllarda arttı. Diyabetli çocuklarda hastalığın belirtileri, tanısı, tedavileri ve yaşama disiplininin nasıl olması gerektiğini Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinolojisi Bilim Dalı Öğretim Üyesi, Ulusal Çocukluk Çağı Diyabet Grubu Başkanı, Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Derneği (ÇEDD) Başkan Yardımcısı, Çocuk Endokrinolojisi ve Metabolizma Uzmanı Prof. Dr. Zehra Aycan ile Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji Bilim Dalı’ndan Uzm. Dr. Eşref M. Özer ScienceUp’a anlattı.

SUYA VE UMUDA HASRET

Kenya, Afrika’nın doğusunda, talihsiz bir ülke… Bu ülkede temiz su, umutlardan bile daha az. Nüfusun üçte birinin içilebilir suya erişimi neredeyse hiç yok. Muhammed Kösen bölgeden fotoğraflar ve yazısıyla Kenya’yı ScienceUp için anlattı.

GÜÇ EKRANIN ELİNDE: Pandeminin neden olduğu ekonomik darboğazlar, madalyonun sadece bir yüzü. Dev teknoloji şirketleri, merkez bankalarını kıskandıracak büyüklüğe erişti. Microsoft’un, Apple’ın hisseleri pandemide rekor kırdı, Amazon hayal edilemeyecek kadar hızla büyüdü. Teknoloji şirketleri nasıl büyüdü? Kanada’nın en büyük özel büyüme sermayesi (growth equity) fonu olan Georgian’da, yatırım stratejisti ve yatırımcı olarak çalışan Mert Yücesoy ScienceUp için değerlendirdi.

ONLİNE TERAPİ: Son aylarda yoğun olarak uygulanan online terapi uygulamaları bazı tartışmalara yol açsa da büyük ilgi görüyor. Peki, yüz yüze görüşme ve online görüşme arasında bir fark var mı? Maltepe Üniversitesi Hastanesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Uzm. Klinik Psikolog Eda Cingöz Bilgiç, Dokuz Eylül Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü Araştırma Görevlisi, Türk Psikologlar Derneği İzmir Şubesi Başkanı Samet Baş ve Psikolog Mevlüt Ülgen tartışmaları ScienceUp için değerlendi.

NOBEL’E DAMGAYI KADINLAR VURDU: Fizik, edebiyat ve kimya dallarında ödül kazanan kadınlar 2020 Nobel Ödülleri’ne damga vurdu. Kimya, fizik ve edebiyat alanında Nobel’i kazanan kadınlar bilim yolunda ilerlemek isteyen genç kadınlara mesaj verdi.

DOĞU İLE BATIYI BİRLEŞTİREN TÜM ZAMANLARIN YOLU: VİA EGNETİA

Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlılardan çağımıza kadar tüm zamanların yolu olan Via Egnetia, Adriatik sahilindeki Dyrrachium’dan (bugünkü Arnavutluk/Durres) İstanbul’a kadar bin 120 kilometre uzunluğunda. Via Egnetia’nın hikâyesi ScienceUp Kasım sayısında.

SANATTA DİJİTAL DEVRİM: Dijital teknolojinin ortam veya araç olarak kullanıldığı dijital sanat her geçen gün farklı örneklerle kendini gösteriyor. Dijital sanat hayalgücünü zorlayan sanatçıların modern zamanlardaki tercihi oldu. Teknoloji çağdaş sanatı doğuruyor. Dijitalin sanatta geldiği nokta bu ayki ScienceUp’ta anlatılıyor.

BANA MÜŞTERİNİ SÖYLE SANA KİM OLDUĞUNU SÖYLEYEYİM: Maltepe Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gonca Telli Bilgi Çağında “Müşteri İlişkileri Yönetimi” nasıl olmalı sorusunun yanıtını ScienceUp için yazdı.

KALBE GİDEN YOL BAĞIRSAKLARDAN MI GEÇER?

Bağırsaklarımızdaki mikroplar kalp hastalığına yol açar mı? Bu sorunun yanıtı ve yapılan araştırmaların sonuçlarını Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erdem Özel ScienceUp için yazdı.

“DON”ACAĞIZ: Dolu yağışı, her zaman tedirgin edici, büyüklüğüne göre korkutucu bir hava olayı olmuştur. Son yıllarda sıklaşan ve şiddetlenen dolu başta olmak üzere şiddetli hava olaylarını Meteoroloji Mühendisi Hüseyin Öztel ScienceUp’a değerlendirdi.

COĞRAFYAN KADERİNDİR: “Kuma”, “Güzelliğin On Par’ Etmez”, “Gece Yolculuğu” filmleri, Müslüman kadınların bilinçli veya bilinçsizce Batı feminizmini ve İslami Ortodoksiyi reddetmediklerini, üstelik İslami bir çerçeve içinde cinsiyet adaleti için çaba sarf ettiklerini konu alan filmler olarak sinema tarihine geçti. Dr. Hasan Gürkan ScienceUp için yazdı.

BİR NBA ANATOMİSİ: Dünyanın en önemli endüstriyel spor organizasyonlardan biri olan, basketbolun zirvesi kabul edilen NBA, nasıl doğdu, nasıl büyüdü? Spor yazarı Bülent Tuncay ScienceUp için kaleme aldı.

BAŞARININ SIRRI: MUTLU ÇALIŞAN

Çalışanların verimliliği kurumların en önem verdiği konuların başında geliyor. Peki, çalışanların çoğunun kapasitelerini tam olarak kullanamamasının nedenleri neler?