Connect with us

Müzik

Spotify’dan Kadınlara Özel EQUAL Müzik Programı

Published

on

equal

Daha önce duyurduğu gibi Spotify, Mart ayında Dünya Kadınlar Günü’nü kutlamak üzere yepyeni global müzik programı EQUAL’ı hayata geçirmişti. Audio dünyasının lideri konumunda olan Spotify bu lansmanın hemen ardından, EQUAL Müzik Programı ile müzik sektöründe kadın eşitliğini güçlendirmek üzere global taahhüdünü bir adım öteye taşıyor.

Spotify’ın başarılı programlarındaki birikimini uyumlu bir deneyime uyarlayarak ve genişleterek, müzik sektöründe yer alan kadın içerik oluşturucuları tek bir marka altında destekleyen bu global program, müzik dünyasında cinsiyet eşitliğini güçlendirmek üzere tasarlandı. Listelerde yer alan 5 sanatçıdan yalnızca 1’i kadın. Bu durum, aslında kadınların Spotify’ın başarısının ve genel olarak müzik sektörünün ne derece ayrılmaz bir parçası oldukları gerçeği ile tam bir tezat oluşturuyor. Spotify, bu eşitsizliklerin üstesinden gelme sorumluluğunu ciddiye alıyor ve tüm kadın içerik oluşturucuların çalışmalarını öne çıkarmanın ilk adımının, kadınlara fırsat yaratmak üzere kritik kaynakları onlarla buluşturmak olduğuna inanıyor.

Programın tamamı şunları kapsıyor: 

  • EQUAL Yerel Çalma Listeleri: Her bir çalma listesi, Japonya’dan Arjantin’e, Malezya’dan İngiltere ve Türkiye’ye kadar 50’den fazla ülkedeki 35 farklı pazarı yansıtıyor.
  • EQUAL Global Çalma Listesi: “Best-of” ana çalma listesi, dünyanın dört bir tarafından EQUAL programına dahil olan kadın sanatçıların müziklerinden oluşuyor ve her ay yenilenen içeriği ile müzikseverlere sınırların ötesine taşan bir müzik deneyimi sunuyor. EQUAL global çalma listesine ilk bir ay boyunca Türkiye’den iki güçlü kadın sanatçı konuk oluyor: Alternatif pop müziğin son yıllarda öne çıkan kadın sesi Melike Şahin ve rap müziğin iddialı kadın sanatçısı Lil ZeyDiğer yandan Melike Şahin, EQUAL Müzik Programı ile Spotify’ın New York Times Square’deki meşhur reklam kampanyalarında yer alan ilk Türk sanatçı oldu.
  • Ayın EQUAL Sanatçıları: Program kapsamında yer alan her pazardan bir sanatçı, kendi ülkesinin yerel çalma listesinin kapağında yer alıyor. Türkiye’de ise ilk ay Türkiye EQUAL yerel çalma listesinin kapağında son yılların yükselen güçlü kadın sesi  Melike Şahin yer alıyor.
  • Sanatçılar için pazarlama aktiviteleri: Ayın EQUAL sanatçısı, sanatçıların kendi ülkelerinde ve  daha da ötesinde onlara önemli bir büyüme sağlayan Spotify’ın editoryal alanında hem organik olarak hem de platform içerisinde öne çıkarılıyor.
  • Kadınların Oluşturduğu Çalma Listesi: Türünün ilk örneği EQUAL+NOTEABLE çalma listesi,   dünyanın her yerinden 100%’ü kadın şarkı sözü yazarları, kadın yapımcılar ve kadın sanatçılar tarafından yazılan, yapımı üstlenilen ve söylenen 40 şarkıyı kapsayan bir liste. Yeni çalma listesi müzikseverlere, farklı perspektiflere sahip bir dizi yetenekli içerik oluşturucunun müziğini keşfetmelerini sağlayan yeni ve özel bir alan sunuyor.
  • EQUAL Board: Dünyanın dört bir yanındaki kadınları güçlendirmek için Spotify ile güçlerini birleştiren ve aslında bir kurumlar ağından oluşan EQUAL Board’a şimdiye kadar katılanlar arasında She’s the Music (ABD), Girls Rock Australia Network (Avustralya), She Said So (İtalya), MEWEM Europa (Avrupa), Girls Connected (Kanada), Music Women (Almanya) gibi platformlar yer alıyor.
  • EQUAL Directory’nin Yeniden Lansmanı: Daha önce EQL Directory olarak bilinen EQUAL Directory’nin relansmanı için Spotify, SoundGirls ile işbirliği yapıyor. Directory, müzik dünyasındaki tüm kadınların ve kendisini herhangi bir cinsiyet ile tanımlamayan (gender non-comforming) içerik oluşturucuların, audio dünyasındaki oyunu değiştiren kadın topluluğu içinde bir profil oluşturmalarına ve söz sahibi olmalarına olanak sağlıyor. Gelecek turneleriniz, etkinlikleriniz, stüdyo projeleriniz, Film ve TV Yapımlarınız, Game Audio, Post Prodüksiyon, Podcast’leriniz ve daha fazlası için uygun adaylar  bulmak üzere The EQUAL Directory içerisinde bölgesel olarak ve audio iş alanlarına göre arama yapabilirsiniz.

EQUAL Müzik Programı kapsamında Türkiye çalma listesinin kapağında yer alan ve ayrıca EQUAL global çalma listesinde de yer alan Melike Şahin konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Spotify’ın EQUAL Müzik Programı kapsamında oluşturduğu global çalma listesinde, dünyanın dört bir yanından kadın müzisyenlerin şarkıları yer alıyor. Ben de “Uykumun Boynunu Bükme” adlı şarkımla bu çalma listesinde bulunmanın haklı gururunu yaşıyorum.” 

Spotify’ın EQUAL programının açılışını yapan EQUAL sanatçılardan bazıları şöyle: Melike Şahin (TÜRKİYE), Saweetie (ABD), DUDA BEAT (Brezilya), Griff (İngiltere), Natalia Lafourcade (Meksika), Zoe Wees (Danimarka/İngiltere).