Connect with us

Gündem

Türkiye ile Mısır Arasında Kültür Köprüsü: Yunus Emre Enstitüsü

Published

on

Yunus Emre Enstitüsü

2010 yılında Mısır’da faaliyetlerine başlayan Kahire Yunus Emre Enstitüsü, Türk dilini ve kültürünü Mısırlılarla buluşturuyor. Yüz yüze ve çevrim içi Türkçe kurslarının yanı sıra geleneksel Türk el sanatları, Türk yemekleri ve geleneksel Türk okçuluğu gibi kültürümüze ait unsurları tanıtan birçok faaliyete imza atılıyor.

Kahire Yunus Emre Enstitüsü bünyesinde şimdiye kadar 14 bine yakın kişi Türkçe öğrenirken Uzaktan Türkçe Portali’nde 40 bin kullanıcı ile Mısır ilk sırada yer alıyor.

Yunus Emre Enstitüsü

Salgın Döneminde Türkçe Öğretimi Çevrim İçi Devam Ediyor

Her yıl 1500’ün üzerinde Mısırlıya Türkçe eğitimi veren Kahire Yunus Emre Enstitüsü derslerini salgın döneminde de dijital sınıflarda sürdürmeye devam ediyor. Salgın nedeniyle yüz yüze eğitime ara verilmesinin ardından eğitim faaliyetlerine dijital eğitim platformlarıyla internet üzerinden devam eden Kahire Yunus Emre Enstitüsü, okutmanlar tarafından hazırlanan eğitim videolarıyla da Türkçe öğrenmek isteyen her yaştan hedef kitleye ulaşıyor. Merkezin yeni başlattığı çevrim içi kurslarda 4 bine yakın kişi Türkçe öğreniyor.

Mısır’da nüfusun önemli bir kısmını oluşturan gençler de internet üzerinden yapılan kurslar sayesinde Türkçe ile tanışıyor. Ülke çapında da ilgiyle karşılanan faaliyetlerle ilgili olarak tüm Türkçe öğrencileri için tamamen ücretsiz olan canlı derslerin dikkat çekici bir girişim olduğunun, böyle bir girişimin Mısır’da dil öğretim alanında çalışan kültür merkezleri için bir örnek olması gerektiğinin altı çiziliyor.

Türkçe kurslarının yanı sıra dil alanındaki faaliyetlerini her geçen gün artıran Enstitü, tercüme kursları, turizm Türkçesi kursları, konuşma kulüpleri ve çocuklara yönelik kurslar gibi her yaştan ve her kesimden kişiye ulaşmak adına çalışmalarına da hız kesmeden devam ediyor.

Diğer yandan farklı ülkelerden öğrenciler, dijital ortamda tertiplenen konuşma kulüpleri ile de bir araya geliyor. Kahire Yunus Emre Enstitüsü ile birlikte Enstitünün 20’den fazla ülkedeki merkezlerinde Türkçe öğrenen öğrencilerin bir araya geldiği Uluslararası Konuşma Kulübü’nde Türkçenin daha etkin bir şekilde öğrenilmesini desteklenirken salgın dönemi ve sonrasında dünyayı bekleyen sosyal ve ekonomik değişimler gibi insanlığın evrensel sorunları Türkçe tartışılıyor.

Yunus Emre Enstitüsü

Yunus Emre Enstitüsü’nde Kültür Sanat Faaliyetleri Oldukça İlgi Görüyor

Kahire Yunus Emre Enstitüsü, Türk el sanatları, Türk yemekleri ve geleneksel Türk okçuluğu gibi kültürümüze ait unsurları tanıtan 600’e yakın faaliyete de imza attı.

Türk yemekleri kurslarında katılımcılar Türk yemeklerini ve sofra kültürünü öğrenirken el sanatları kurslarında ipek kozasından ebruya her biri ayrı bir estetik anlayışa sahip kültürel ögelerimizi tanıma fırsatı elde ediyor. Bununla birlikte Türk müziği ve Türk edebiyatı gibi farklı ilgi alanlarına yönelik kurslar da veriliyor.

Ata sporlarımızdan Türk okçuluğunu tanıtmak üzere 30 farkı ülkede sürdürülen Geleneksel Türk Okçuluğu kursları Mısır’da da büyük ilgi ile karşılanıyor. Enstitü bünyesinde gerçekleştirilen kurslarda şimdiye kadar 96 kişi kemankeş olmaya hak kazandı.