Connect with us

Dizi

X Media Art Museum Aciliyor

Published

on

Alanında Türkiyede bir ilk olan X Media Art Museum, kapılarını açmaya hazır. Kültür-sanat alanında öncü projeleri ile bilinen DasDas iş birliğinde ve Paribu’nun da desteğiyle hayata geçen X Media Art Museum, sanat ve teknolojiyi bir araya getirerek dijital sanat üretimlerinin değişen yeni anlatım ve sergilenme biçimleriyle izleyicilere yeni sergi deneyimleri sunacak.

media

Teknoloji, bilim ve sanatı bir araya getiren ve Türkiyede bir ilk olan X Media Art Museum, kültür-sanat alanında öncü projeleri ile bilinen DasDas iş birliğiyle açılıyor. Yeni medya ve dijital sanat müzesi X Media Art Museum (XMAM), Paribu sponsorluğundaki ilk sergisiyle 30 Ocak tarihinde sanatseverlerle buluşuyor. Uluslararası pek çok ödülün sahibi ve dünyaca ünlü Ouchhh stüdyonun Leonardo Da Vinci: Wisdom of AI Light Exhibition / Leonardo Da Vinci: Yapay zekâ Işığın Bilgeliği. Cern’den Nasa’ya İnsanlık ve Metaverse sergisi 30 Ocak’tan itibaren ziyaretçilere açık olacak.

media

Ölçeği değiştirilmiş bir gerçeklikle (Extended Reality) sanatseverlere farklı deneyimler sunacak olan XMAM, tarihteki önemli eserlerle günümüzün sanat pratiğini teknoloji ve bilimle harmanlayarak dijital sanat ve yeni medya üretimlerine yer verecek.

Türkiyede alanında ilk olan XMAM’ müzesi; kapsayıcı, interaktif, disiplinler arası sanat üretimleriyle, seyircisini sanatının bir parçası yapan deneyimleri sergilerken aynı zamanda müzede eğitim, atölye ve üretim çalışmaları da düzenlenecek. Çocuklar için de eğitim programları organize edecek XMAM, sanat ve teknolojiyi herkesin hayatına dahil eden çalışmalar üretecek.

media

Mert Fırat, Muzaffer Yıldırım, Ferdi Alıcı ve Eylül Duranağaç Alıcı’nın kurucu olarak yer aldığı dijital sanat müzesinin direktörlüğünü Esra Özkan yapıyor. Aynı zamanda müzeye DasDas kurucuları Didem Balçın, Harun Tekin ve Koray Candemir destek veriyor.

‘XMAM’ 28-29 Ocak tarihlerinde Metropol Istanbul’da ücretsiz gezilebilecek. 30 Ocak tarihinden itibaren biletler Mobilet’te!