Connect with us

Genel

Arşivden Çıktı: Cumhuriyet Döneminin Planlı Mahalleleri

Published

on

SALT ve Kalebodur’un yedi yıllık ortaklığı sayesinde ortaya çıkan SALT Araştırma Mimarlık ve Tasarım Arşivi kaynakları, bu yıl Arşivden çıktı videolarında olacak. Cumhuriyet döneminin mimarlık, tasarım, planlama ve koruma pratiklerinde öne çıkan, yapılı çevreye ilişkin beş hikâyenin üçüncüsü olan “Cumhuriyet Döneminin Planlı Mahalleleri” 21 Aralık 2021 tarihinde saltonline.org ve SALT Online sosyal medya kanallarında yayına giriyor.

1. Ataköy Sitesi SALT Araştırma, Fotoğraf ve Kartpostal Arşivi

1. Ataköy Sitesi SALT Araştırma

Videoda, Cumhuriyet döneminin tasarım ve planlama pratiklerinin birer yansıması olan ve toplu konut üretimi amacıyla tasarlanıp şehir çeperlerinde inşa edilen Saraçoğlu Mahallesi, Ataköy Mahallesi, Etiler Yapı Kooperatifi, Güzel Konutlar Kooperatifi ve Levent Mahallesi’nin hikâyeleri, projelerde rol oynamış mimar ve plancılar Paul BonatzKemal Ahmet ArûSeyfi Arkan ve mimari fotoğrafçı Gültekin Çizgen’e ait belgeler ışığında ele alınıyor.

Arşivden çıktı: Cumhuriyet Döneminin Planlı Mahalleleri

SALT Araştırma Mimarlık ve Tasarım Arşivi videoları, Ocak ayında mimar ve sanatçı işbirlikleri konusuyla devam edecek. Videolar, SALT Online sosyal medya kanallarında yayına girecek.

Bilgi, kültür ve sanat üretimini desteklemek amacıyla Garanti BBVA tarafından 2011’de kurulan SALT, herkese açık dijital arşiviyle öğrenci, araştırmacı ve meraklılara kaynak sağlıyor. SALT Araştırma bünyesinde sanat, mimarlık, tasarım, kent, toplum ve ekonomi alanlarında derlenen belge sayısı on yılda 1.9 milyona ulaştı. saltresearch.org adresinde erişime sunulan içerik, Türkiye’den önemli mimar ve tasarımcıların mesleki arşivlerini de kapsıyor. Kalebodur’un desteğiyle SALT Araştırma Mimarlık ve Tasarım Arşivi  kapsamına dâhil edilen koleksiyonlar, 20. yüzyıl Türkiye’sinde etkin uzmanlardan edinilmiş eskiz, çizim, yazışma, sözleşme, rapor, harita, fotoğraf, dia, ses kaydı ve videodan oluşan 170 bin belgeyi bir araya getiriyor.