Connect with us

Sinema

SALT’ın ‘Bu son şansımız mı?’ Gösterim Programında “Anote’s Ark”

Published

on

salt

İklim değişikliğinin gezegenimize etkilerini inceleyen gösterim programı Bu son şansımız mı?, yedinci yılında SALT ve Garanti BBVA iş birliğiyle düzenleniyor. On belgesel filmden oluşan 2021 seçkisi, 26 Nisan ile 4 Temmuz arasında Türkiye’nin her yerinden ulaşılabilir şekilde ve altyazılı olarak saltonline.org’da.

BU SON ŞANSIMIZ MI?

Anote’s Ark [Anote’nin Gemisi] (2018)

24-30 Mayıs 

Yönetmen: Matthieu Rytz

77 dakika

İngilizce; Türkçe altyazılı

“İklim krizinin siyasî bir mesele olmadığını vurgulamak istiyorum. Yalnızca ekonomik bir sorun da değil. Bu bir ölüm-kalım meselesi. Belki şimdilik yalnızca benim ülkem gibi ülkeler için durum bu… Bir gün tüm dünya için durum bu olacak.” Anote Tong

Gezegenin en ücra köşelerinden biri olan Kiribati, Pasifik Okyanusu’nda 100 bin nüfuslu bir ada ülkesi. Modern yaşamın endişelerinden âzâde gibi görünse de yükselen deniz seviyesinin ölümcül tehdidine ilk maruz kalacak ülkeler arasında yer alıyor. Birleşik Krallık’tan bağımsızlığını ilan ettiği 1979’dan bu yana nüfusunun ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çeken ve uluslararası yardımlara bel bağlayan Kiribati, dünyanın en az gelişmiş ülkelerinden biri. Deniz seviyesi gittikçe yükseliyor, adayı hırpalayan tropik kasırgalar her geçen yıl şiddetleniyor. Mevsimsel fırtınalar sırasında evlerini, iş yerlerini düzenli olarak su basan ada sakinlerinin elinden deniz kıyısına kum torbalarıyla set çekmekten başka bir şey gelmiyor.

Kiribati devlet başkanı Anote Tong çok geç olmadan halkını kurtarmanın ve itibarlarını korumanın bir yolunu ararken, Kiribatililerin pek çoğu yurtdışına, daha güvenli limanlara göç ediyor. 2003-2016 yılları arasında üç dönem başkanlık yapan Tong, zamanının çoğunu, uluslararası kamuoyunda, ülkesinin karşı karşıya olduğu iklim tehdidine dair bilinç yaratmaya vakfetti. Filmde iklim ve insan hakları üzerine yapılan uluslararası müzakereler zemininde, Anote’nin ulusunu kurtarma mücadelesi ile altı çocuğuyla Yeni Zelanda’ya göç etmeye çalışan genç anne Tiemeri’nin olağanüstü akıbeti bir arada anlatılıyor. Anote’s Ark [Anote’nin Gemisi] neyin risk altında olduğunu gözler önüne seriyor; 4000 yıllık Kiribati kültürünün, Kiribati halkının ve Tiemeri’nin ailesinin hayatta kalma mücadelesi…

SALT’ın Bu son şansımız mı? programı, kurucusu Garanti BBVA tarafından desteklenmektedir. Filmler, yalnızca Türkiye’den erişime açıktır.