Connect with us

Filmler

İstanbul Modern Sinema Türkiye Yepyeni Filmlerle Karşınızda

Published

on

İstanbul Modern Sinema Türkiye sinemasından yeni filmleri bir araya getirdiği Biz de Varız! programı 10. yılını kutluyor. Çevrimiçi gerçekleşecek program, sinemaseverlere 18 Ocak-7 Şubat 2022 tarihleri arasında müzenin internet sitesi üzerinden ücretsiz sunulacak olan İstanbul Modern Sinema’da Türkiye’den yepyeni filmler izleyicileriyle buluşmayı bekliyor.

İstanbul Modern Sinema , Türk Tuborg A.Ş.’nin katkılarıyla hazırladığı Biz de Varız! programı 10. yılında geçtiğimiz yılın öne çıkan 9 filmini izleyiciyle buluşuyor. Çevrimiçi ve ücretsiz gerçekleşecek programda 2021 yılında merak uyandıran, festivallerden ödüllerle dönen Türkiye’den filmler yer alıyor.

Seçkide Fikret Reyhan’ın ikinci filmi Çatlak, prömiyerini Rotterdam Film Festivali’nde yapan tür filmi Cemil Şov, dünyaca ünlü müzik yapımcıları Ertegün kardeşlerin dünya müzik tarihine de etki eden caz macerasını anlatan belgesel Kapıyı Açık Bırak ve Tunç Şahin’in çevrimiçi olarak dünya prömiyerini yapacağı İnsanlar İkiye Ayrılır filmi de yer alıyor.

Yönetmen ve oyuncularla söyleşiler

Program boyunca gösterimlerin yanı sıra filmlerin yönetmen ve oyuncularıyla İstanbul Modern Sinema YouTube kanalında kısa söyleşiler de gerçekleştirilecek.

BİZ DE VARIZ! PROGRAMI

OKUL TIRAŞI, 2021
18-20 Ocak

Yönetmen: Ferit Karahan
Oyuncular: Ekin Koç, Samet Yıldız, Melih Selçuk

Doğu Anadolu’nun karlarla kaplı ücra bir köşesindeki yatılı okulda okuyan Yusuf ve onun en yakın arkadaşı Memo’yu izleyen bir dram. Esrarengiz bir hastalığa yakalanan Memo’nun hastaneye götürülmesi gerekir. Kardan kapanan yolların açılmasını bekleyen baskıcı okul yönetiminin sakladığı sırlar, bu işten sorunsuz sıyrılmaya çalışırken ortaya çıkar. Ferit Karahan’ın gizem ve gerilimi sonuna kadar koruyan ikinci uzun metrajı, 71. Berlin Film Festivali Panorama bölümünde FIPRESCI (Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Federasyonu) Ödülü’ne layık görüldü.

Okul Tıraşı

Okul Tıraşı

GÖLGELER İÇİNDE, 2020
20-22 Ocak 

Yönetmen: Erdem Tepegöz
Oyuncular: Numan Acar, Vedat Erincin, Ahmet Melih Yılmaz

Erdem Tepegöz’ün “Biz de Varız” programının ilk yılında  gösterilen Zerre’den 10 yıl sonra çektiği ikinci uzun metrajı, bambaşka bir sinema sunuyor. Zamansız ve mekânsız bu hikâyede sistem bir makine, insanlar da o makinenin çarkları hâline gelmiş. Terk edilmiş, dev bir fabrikada çalışan insanların hayatta kalma mücadelesini izlediğimiz, bilim kurgu öğeleri de içeren bu distopya, günümüzün hissizleşme ve yabancılaşma hislerini de yansıtıyor. Dünya prömiyerini Moskova Film Festivali’nde gerçekleştiren film, gizemli bir mekânın merkezinde kurduğu görsel ve işitsel evreniyle dikkat çekiyor.

Gölgeler İçinde

Gölgeler İçinde

YENİDEN LEYLA, 2020
22-24 Ocak

Yönetmen: Barış Hancıoğulları
Oyuncular: Ahmet Melih Yilmaz, Ayfer Dönmez, Cem Zeynel Kılıç

Barış Hancıoğulları’nın ilk uzun metrajı, bir gecekonduda annesi Leyla ile birlikte sakin bir hayat süren Umut’un hikâyesini konu alır. Doğuştan dilsiz ve içe dönük bir karakter olan Umut bir tamirhanede çıraklık yapar. Annesinin son zamanlardaki garip davranışlarından şüphelenir ve onu gizlice takip etmeye başlar. Leyla bir adamla görüşmektedir. Umut, bu adamın kim olduğunu öğrendiğinde hayatı tepetaklak olacaktır. Filmin her anını dolduran başroldeki Ahmet Melih Yılmaz, Altın Koza’da “Umut Veren Genç Erkek Oyuncu” ödülünün sahibi oldu.

Yeniden Leyla

Yeniden Leyla

KAPIYI AÇIK BIRAK, 2021
25-27 Ocak 

Yönetmen: Ümran Safter

Belgesel Nesuhi ve Ahmet Ertegün kardeşlerin caza olan ilgi ve sevgilerini anlatıyor. Ertegün kardeşler ırk ayrımcılığının yoğun olduğu 1930’lu ve 40’lı yıllarda Türkiye’nin ABD Büyükelçisi olan babalarını da ikna ederek siyahi caz sanatçılarına büyükelçilikte düzenli performanslar yapma imkânı tanımıştı. Sonradan kurdukları ve dünya müzik tarihinde önemli bir yere sahip Atlantic Records’un da hikayesini takip eden Kapıyı Açık Bırak, daha önce yayınlanmamış arşiv görüntüleri ve röportajlarla özellikle caz severleri zamanda bir yolculuğa çıkarıyor.

Kapıyı Açık Bırak

Kapıyı Açık Bırak

ZÎN VE ALİ’NİN HİKÂYESİ, 2021
29 -31 Ocak 

Yönetmen: Mehmet Ali Konar
Oyuncular: Suat Usta, Korkmaz Arslan, Maryam Boubani

Bingöl’ün bir köyünde yaşayan Dayka Zîn, bütün toplumsal ve politik baskılara rağmen yakın zamanda İstanbul’da öldürülen oğlu için bir düğün halayı kurmak ister. Bu tuhaf istek hem ailesi hem de köy halkı tarafından kabul edilmez. Ancak yaşlı anne bu düğün konusunda mücadele etmeye kararlıdır. Yalın ve güçlü bu dram, Adana Altın Koza Film Festivali’nde Yılmaz Güney İlk Film Ödülü ve SİYAD En İyi Film ödüllerini kazandı.

Zin ve Ali'nin Hikayesi

Zin ve Ali’nin Hikayesi

ÇATLAK, 2020
3-5 Şubat 

Yönetmen: Fikret Reyhan
Oyuncular: Hakan Salınmış, Hakan Emre Ünal, Tuğçe Yolcu

Fikret Reyhan’ın yazıp yönettiği ikinci film, İstanbul’da aynı binada yaşayan bir ailenin geçmişten kalan bir borç meselesiyle çatlayan ilişkilerini takip ediyor. Film; ansambl oyuncu kadrosu, hiç durmayan kamerası, iyi yazılmış diyalogları, tek mekânda kesintisiz planlarla geçen koreografisiyle gittiği her festivalden ödülle döndü. Bir aile içi çatışma üzerinden Türkiye’ye özgü sınıfsal ve sosyolojik gözlemlerde bulunan yapım, bize her yanıyla tanıdık gelen bir çatlağı anlatıyor.

Çatlak

Çatlak

 

İNSANLAR İKİYE AYRILIR, 2020
5-7 Şubat 

Yönetmen: Tunç Şahin
Oyuncular: Burcu Biricik, Pınar Deniz, Aras Aydın

Duygu, bankaların çeşitli sebeplerden peşine düşemedikleri borçları her ne pahasına olursa olsun tahsil eden bir şirkette işe başlar. En yüksek tahsilatı yapan çalışanın ek prim kazandığı bu şirkette bir diğer çalışan da Bahadır’dır. İkilinin yolları, peşine düştükleri borçlulardan biri olan Ceren ile kesişir. Ancak Ceren’in dosyasında da beklenmedik bir sürpriz bulunmaktadır. Film, heyecanı yüksek bir gizemi çözerken, sistemin borçlu-alacaklı, patron-çalışan olarak belirlediği zorunlu ikilikleri de eleştiriyor. Film çevrimiçi olarak dünyada ilk kez gösteriliyor.

İnsanlar İkiye Ayrılır

İnsanlar İkiye Ayrılır