Connect with us

Filmler

Gagarine Türkiye’de ilk kez İstanbul Modern Sinema’da

Published

on

İstanbul Modern Sinema, çevrimiçi programı Bahar Nöbeti’nde Fransız filmi Gagarine’yi Türkiye’de ilk kez izleyiciyle buluşturuyor. Gagarine, 22-24 Mayıs tarihleri arasında sinema severleri bekliyor.

İstanbul Modern Sinema, Türk Tuborg A.Ş’nin katkılarıyla düzenlediği çevrimiçi gösterim programı, 2020’de festivallerde adından söz ettiren, ödüllü filmlerle devam ediyor.

Türkiye’de ilk kez

Yuri adlı bir delikanlının kentsel dönüşüm yüzünden evinin yıkımını engellemeye çalışmasıyla uzaya gitme hayâllerini iç içe işleyen Fransız filmi Gagarine ise Türkiye’de ilk kez izleyiciyle buluşuyor. Filmin konusu ise şöyle:

Adını 1960’ların başında ziyarete gelen Sovyet kozmonotun verdiği, Fransız Komünist Partisi’nin buluşma üssü olan sosyal konut projesi Cité Gagarine için 2019’da yıkılma kararı çıkar. Annesi tarafından terk edilmiş genç Yuri de adını aynı kozmonottan almıştır ve onun gibi uzaya ve astrolojiye tutkundur. Bir yandan artık her yeri dökülen sitesinin yıkılmasını önlemeye çalışır. Uzaydaki yaşam rüyasıyla sosyal gerçek, kişisel ile toplumsal tarihin iç içe geçtiği, yönetmenlerin bu tatlı ve duygusal ilk uzun metrajı geçtiğimiz yıl Cannes’da prömiyerini yaptı. Yönetmenliğini Fanny Liatard ve Jérémy Trouilh’ın üstlendiği filmde, Alseni Bathily, Lyna Khoudri ve Jamil McCraven rol alıyor.

Bahar Nöbeti 30 Mayıs’a kadar devam edecek

Bahar Nöbeti programında izleyiciyle buluşacak fimler arasında Jason Segel, Dakota Johnson ve Casey Affleck’i aynı öyküde buluşturan Arkadaş, rock müzik tarihinin ikonik isimlerinden Frank Zappa’nın hayatına odaklanan belgesel Zappa ve bir babanın çocukları için verdiği mücadeleyi anlatan Sırp filmi Baba yer alıyor. Bahar Nöbeti 30 Mayıs’a kadar izlenebilir.