Connect with us

Sinema

SALT’ın “Bu son şansımız mı?” Gösterimlerinde 10-16 Mayıs Filmi: Mossville: When Great Trees Fall

Published

on

salt

SALT’ın, iklim değişikliğinin insana ve dünyaya etkilerine dikkati çekme amaçlı Bu son şansımız mı? gösterim programının 2021 seçkisi, Güney Afrika, Norveç, Fransa, Kanada, Bolivya ve Balkanlardan on belgesel filmi bir araya getiriyor. Yedinci yılında Garanti BBVA desteğiyle gerçekleştirilen program, 2019 yapımı Mossville: When Great Trees Fall [Mossville: Ulu Ağaçlar Devrildiğinde] ile 10-16 Mayıs’ta saltonline.org’da devam ediyor.

BU SON ŞANSIMIZ MI?

Mossville: When Great Trees Fall [Mossville: Ulu Ağaçlar Devrildiğinde] (2019)

10-16 Mayıs 

Yönetmen: Alexander Glustrom

76 dakika

İngilizce; Türkçe altyazılı

Mossville, Louisiana, özgürlüğüne kavuşan siyahlar tarafından kuruluşundan itibaren Afrikalı Amerikalı ailelere nesiller boyu ekonomik imkân sağlayan güvenli bir liman oldu. Ne var ki, bugün 14 petrokimya tesisiyle çevrili kasaba, bu devasa yapıların inşasından ciddi zarar görerek hava kirliliği bakımından Amerika’da ilk sıralara yerleşmiş durumda. Apartheid döneminde Güney Afrika’da kurulan kimya şirketi Sasol’un mevcut endüstriyel tesisi genişletme planı, kasaba sakinlerini ya evlerinden çıkmaya ya da artan hava kirliliğine mecbur kalmaya zorluyor.

Alex Glustrom’un belgeseli Mossville: When Great Trees Fall [Mossville: Ulu Ağaçlar Devrildiğinde], hayatı boyunca Mossville’de yaşayan kasaba sakini, tamirci Stacey Ryan’ı ve onun çevresel adaletsizlik ve ırkçılığa karşı mücadelesini takip ediyor. Stacey, tesislerden yayılan zehirli kimyasalların yarattığı sağlık problemleriyle uğraşırken elektrik, su ve kanalizasyon hizmetleri kesilir. Petrokimya şirketi Mossville halkının evlerini satın almanın peşine düşünce, Stacey ve diğer kasabalılar kimyasal bir savaş alanında kalmayı sürdürmek ile nesiller boyu ailelerinin sahip olduğu toprakları terk etmek arasında bir seçim yapmaya itilir.

SALT’ın Bu son şansımız mı? programı, kurucusu Garanti BBVA tarafından desteklenmektedir. Filmler, yalnızca Türkiye’den erişime açıktır.