Connect with us

Gündem

Darüşşafaka, Kızlarının 50. Yılını Kutluyor

Published

on

Darüşşafaka

Eğitimde fırsat eşitliğininin köklü sembolü Darüşşafaka, kızların okula kabulünün 50. yılını çok özel bir programla kutluyor.

Okulun mezunlarından gazeteci-yazar Esra Aysan’ın hazırlayıp sunduğu Darüşşafaka- İz Bırakanlar serisinin ilki “Kızların 50. Yılı Özel” başlıklı programda, her biri önemli mevkilere gelmiş 1971 girişli kızlardan 9’u anılarını, gözlemlerini ve Darüşşafaka’nın hayatlarında yarattığı farkı anlatıyor.

Türkiye’de kızların eğitim hakkıyla ilgili bir belgesel niteliği de taşıyan program, YouTube’da Darüşşafaka Cemiyeti kanalından izlenebilecek. İzlenen her dakika ise yine eğitimde fırsat eşitliğine bir katkı olacak.

Türkiye’nin eğitim alanında ilk sivil toplum kuruluşu olan Darüşşafaka Cemiyeti, “eğitimde fırsat eşitliği” misyonuyla, bağışlarla varlığını sürdürüyor.

Darüşşafaka, kapılarını açtığı 1873’ten beri aynı eğitim ilkesini benimsiyor ve uluslararası standartlarda, ilerici, düşünen, sorgulayan, özgüvenli, topluma karşı sorumluluklarının bilincinde lider bireyler yetiştiriyor.

Darüşşafaka Kızların okula alınması aslında 1868’de planlanmış

1868 yılında İtalyan mimar Barironi tarafından tasarlanan, planını Dolmabahçe Sarayı’nın mimarbaşı Ohannes Kalfa’nın çizdiği Darüşşafaka’nın Fatih’teki binası, kız ve erkek öğrencilerin birlikte eğitim alması için düşünülmüş.

Okulun nizamnamesinde, inşa halindeki okula “on yaşından büyük olmayan kız ve erkek çocukların alınması, öğrencilerin her türlü masrafının Cemiyet tarafından karşılanması, idare ve eğitim kurulu oluşturulması, mektebe birer müdür ve müdire tayin edilmesi” öngörülmüş. Ancak, Darüşşafaka bundan neredeyse 100 yıl sonra bir müdüreye ve 1971 yılında da kız öğrencilere kavuşmuş.