Connect with us

Gündem

PTT AŞ İstiklâl Marşı’nın Kabulünün 100. Yılını Kutladı

Published

on

Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi (PTT AŞ), 2021 yılının Cumhurbaşkanlığı genelgesiyle “Mehmet Âkif ve İstiklâl Marşı Yılı” olarak kabul edilmesi kapsamında tedavüle sunduğu pul ve ilkgün zarfını, düzenlenen toplantıda tanıttı. Aynı zamanda İstiklâl Marşı’nın Kabulünün 100’üncü Yılı anısına daha önceki yıllarda tedavüle sunulan pullardan oluşan bir de sergi düzenlendi.

PTT AŞ

PTT AŞ GENEL MÜDÜRÜ HAKAN GÜLTEN:

“Millî günlerimiz ve zaferlerimiz için basılan pullar, şanlı mazimizi hatırlamamıza ve millî şuurumuzu tazelememize büyük katkı sağlıyor.”

“İstiklâl Marşımız, Sonsuza Kadar Milletimizin Tek Sesi Olarak Yükselecektir”

Birlik ve beraberliğimizin sembolü olan İstiklâl Marşı’nın, bir hürriyet ve bağımsızlık destanı olarak milletimizin gönlünde ve şuurunda sarsılmaz bir yer edindiğini ifade eden PTT AŞ Genel Müdürü Hakan Gülten, “İstiklâl Marşımız; yazıldığı dönemin zorlu günlerini anlatırken, o gün için zafer, gelecek için ümit vadeder. Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet irademizin yansıması olan İstiklâl Marşımız; Mehmet Âkif Ersoy’un “Ebediyen sana yok, ırkıma yok izmihlâl” dizesinde ifade ettiği gibi sonsuza kadar milletimizin tek sesi olarak yükselecektir” dedi.

“Filatelik Çalışmaların, Tarihi Hatırlatma Misyonu Bulunuyor”

İstiklâl Marşımızın millî marş olarak kabulünün 100’üncü yılını kutlarken bu edebi şâheseri kaleme alan vatan şairimiz Mehmet Âkif Ersoy’u da rahmet ve minnetle andığını dile getiren Gülten, “Mehmet Âkif, üstün şairlik vasfının yanı sıra, vatanperver biri olarak Millî Mücadele’mizin içinde yer almış, ömrü boyunca yüksek ahlâkı ve doğruluğu temsil etmiş bir şahsiyettir” ifadelerini kullandı.

PTT AŞ’nin özel günlerde basmış olduğu anma pulu ve zarflar gibi filatelik çalışmaların, tarihimizi hatırlamak için önemli misyonu olduğuna işaret eden Gülten şöyle konuştu: “Bugün, Şirketimiz tarafından İstiklâl Marşı’mızın 100’üncü yılı onuruna basılan anma pulu, diğer millî günlerimiz ve zaferlerimiz için basılan pullar gibi, şanlı mazimizi hatırlamamıza ve millî hafızamızı tazelememize büyük katkı sağlıyor. Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere Millî Mücadele kahramanlarımızı ve vatan şairimiz Mehmet Âkif Ersoy’u bir kez daha rahmet ve minnetle anıyor, Anadolu’ya ayak bastığımız günden bugüne kadar ülkemizin ve milletimizin bekası için kendi varlığını hiçe sayan tüm şehitlerimizin, gazilerimizin ve kahramanlarımızın manevi varlıklarını hürmetle selamlıyorum.”