Connect with us

Genel

BEYOĞLU’NDA “İSTİKLAL’İN ŞAİRİ MEHMET AKİF ERSOY” PANELİ DÜZENLENDİ

Published

on

BEYOĞLU BELEDİYE BAŞKANI AHMET MİSBAH DEMİRCAN

“MEHMET AKİF’İN EN BÜYÜK ESERİ HAYATIDIR”

Akademi Beyoğlu’nda düzenlenen “İstiklal’in Şairi Mehmet Akif Ersoy” paneline katılan Başkan Demircan, “Akif üstün bir ahlak sahibiydi. En büyük eseri, hayatıydı. Nasıl yaşıyorsa, öyle yazıyordu. Nasıl yazıyorsa, öyle yaşıyordu.” dedi.

Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’un vefatının 82. yıl dönümü münasebetiyle Beyoğlu’nda “İstiklal’in Şairi Mehmet Akif Ersoy” paneli düzenlendi. Akademi Beyoğlu’nda gerçekleştirilen programa Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı. İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz’ın moderatörlüğünü yaptığı panelde; Prof. Dr. Fatih Andı ve Beşir Ayvazoğlu Mehmet Akif Ersoy’u anlattı.

VATAN İÇİN, MİLLET İÇİN HEP MEYDANDAYDI

Panelde konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Mehmet Akif’in masa başında şiirler yazan bir sanatçı olmadığını belirterek, “Akif üstün bir ahlak sahibiydi. En büyük eseri, hayatıydı. Nasıl yaşıyorsa, öyle yazıyordu. Nasıl yazıyorsa, öyle yaşıyordu. Var olma mücadelesi verdiğimiz o çetin dönemde, varını da yoğunu da ‘Etmesin tek beni vatanımdan cüda’ dediği vatan için seferber etti. Akif’in en büyük öğüdü, Allah’tan gayrı hiçbir şeyden, hiç kimseden korkmamaktı. Vatan için, millet için hep meydandaydı. Oturduğu yerden, müsvetteler karalayıp da sanatçılık taslamadı. Akif’i çok okuyalım. Çünkü Safahat bir hazinedir. Safahat belagatın zirvesidir. Safahat bir milletin var olma destanıdır.” dedi.