Kitap
Doğaya Karşı Sorumluluğumuzu Hatırlatan Öykü: Dağ Kaşındı
![](https://www.gazetefestivaltv.com/wp-content/uploads/2020/03/Kapak_dag_kasindi.jpg)
DOĞAYA KARŞI SORUMLULUĞUMUZU
HATIRLATAN ÖYKÜ: DAĞ KAŞINDI
Dağ konuşur mu? Peki, hiç kaşınır mı? Madencilerin, mermercilerin cildini bozduğu; yapıcıların sırtına asfalt döktüğü dağ hem konuşur hem de kaşınır! Öykülerinde doğa sevgisini, doğaya olan sorumluluklarımızı ustalıkla anlatan yazar Simlâ Sunay, hepimizi bir kez daha düşünmeye davet ediyor. Deneyimli yazarın yenilenen içeriğiyle ve yeni çizimleriyle Redhouse Kidz (SEV Yayıncılık) tarafından yayımlanan kitabı Dağ Kaşındı, doğa-insan ilişkisini, bu ilişkinin hem doğa hem insan üzerindeki etkilerini anlatıyor…
Bir gün keçisi Kaçar’ın peşinden dağın eteklerine çıkan Gün, toprak yutmuş fil sesine benzeyen kalın bir ses duyar. Konuşan, sırtı kaşınan dağdır. Şaşırır Gün, dağ konuşur mu? Peki, hiç kaşınır mı? Madencilerin, mermercilerin cildini bozduğu; yapıcıların sırtına asfalt döktüğü dağ hem konuşur hem de kaşınır.
Köy halkı, dağın kaşındığına önce inanmaz ama ne zaman ki arka arkaya sarsıntılar olur, ona inanmakla kalmaz dağın her istediğini yapmaya karar verirler ve onu kaşımaya başlarlar. Hatta daha iyi kaşımak için ağaçları keserler. Bunun üzerine dağ önce kusar, sonra üşüyüp hastalanır, en sonunda da susar. Dağın niye sustuğunu köye gelen bilge dağcı öğrenecektir. Dağın denizden de bir isteği vardır…
YENİLENEN İÇERİK YENİ RESİMLER
Deneyimli yazar Simlâ Sunay’ın doğa-insan ilişkisini, bu ilişkinin hem doğa hem insan üzerindeki etkilerini anlattığı kitabı Dağ Kaşındı, Redhouse Kidz (SEV Yayıncılık) tarafından yayımlandı. Dağ Kaşındı, yenilenen içeriği ve çizer Burcu Yılmaz’ın yeni resimleriyle raflarda yerini aldı. Sunay, bu kitabında da doğaya karşı sorumluluğumuzu hepimize bir kez daha hatırlatıyor ve bizleri düşünmeye davet ediyor…
Yazan: Simlâ Sunay
Resimleyen: Burcu Yılmaz
Yayınevi: Redhouse Kidz
Türü: Resimli Öykü
Yaş Grubu: 5 yaş ve üzeri
Ölçü: 22 x 22 cm
Sayfa Sayısı: 40
Cilt: Karton Kapak
Kâğıt: 1. Hamur
Basım Tarihi: Mart 2020
ISBN: 978-605-2079-84-3
Fiyatı: 26 TL
Yazar ve Çizer:
Simlâ Sunay
1976’da İstanbul’da doğdu. 2006 yılında Güneşten Sarı Baldan Tatlı adlı ilk çocuk romanın basılmasının ardından çocuk edebiyatına Dağ Kaşındı, Yürüyen Çınar, Kafrika’nın Gölgeleri, Mavi’nin Mutluluğu kitaplarıyla devam etti. 2007-2017 Remzi Kitap Gazetesi ve İyi Kitap adlı dergilerde çocuk kitapları üzerine değerlendirme yazıları yazdı. Kırmızı Fare, Okyanus, Cumhuriyet Kitap, Arkitera, YEM, Bianet, Başka Haber, Amargi, Deli Kadın yayımlarına katkıda bulundu, öyküleri çeşitli dergilerde yer aldı. 2013’ten itibaren yetişkinler için iki öykü kitabı (İçbahçe, Virgülün Şikâyeti) yayımlandı. 2019’dan itibaren Cumhuriyet Kitap Eki çocuk ve gençlik edebiyatı sayfası “Taş-Kâğıt-Makas”ın ekibinde bulunan Sunay, serbest mimarlık yapmakta ve hafta sonları çocuklarla sanat ve mimarlık atölyeleri yürütmektedir.
Burcu Yılmaz
1986 yılında İstanbul’da doğdu. Anadolu Üniversitesi İletişim Tasarımı Bölümü’nden mezun oldu. Nâzım Hikmet Akademisi Edebiyat Bölümü ve İstanbul Üniversitesi İtalyan Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde öğrenim gördü. Ege Üniversitesi Çocuk Dünyasının Ressamları ve Kitapları Müzesi, 50. Bratislava İllüstrasyon Bienali ve 2018 Frankfurt Kitap Fuarı’nda eserleriyle yer aldı. Çocuk kitabı resimlemenin yanı sıra Sözcükler dergisinin ve Cumhuriyet Kitap Eki çocuk ve gençlik edebiyatı sayfası “Taş-Kâğıt-Makas”ın editörlüğünü yürütüyor ve serbest çevirmen olarak çalışıyor.
SEV Yayıncılık:
SEV Yayıncılık, kökleri 1861 yılında yayımlanan ilk İngilizce-Türkçe Redhouse sözlüklere kadar uzanan köklü bir yayıncılık geleneğine sahiptir. Bugün Redhouse markası altında onlarca çeşit sözlük ve eğitim aracı yayımlarken, Redhouse Kidz markasıyla çocuk kitapları yayıncılığı alanında önemli yayınevleri arasında yer alıyor.
Diğer kitap haberlerimize buradan ulaşabilirsiniz.