Connect with us

Sanat

Emre Hüner’in Arter’deki Kişisel Sergisi Etrafında, 25 Kasım’da Ücretsiz Çevrimiçi Bir Söyleşi Gerçekleşecek!

Published

on

Emre Hüner’in Arter’de devam eden [ELEKTROİZOLASYON]: Bilinmeyen Parametre Kayıt-Dışı başlıklı kişisel sergisi bağlamında 25 Kasım Perşembe akşamı saat 19:00’da “Geçici Senaryo, Belirli Ortam, Nihai Biçim” başlıklı çevrimiçi bir söyleşi gerçekleşecek. “Sanatçı romanı” kavramını, görsel sanatlar bağlamında yeni bir mecra olarak ele alan yazar ve sanatçı David Maroto, Emre Hüner ve serginin küratörü Aslı Seven’in katılımıyla gerçekleşecek söyleşi, [ELEKTROİZOLASYON]: Bilinmeyen Parametre Kayıt-Dışı sergisine dair eleştirel bir okuma sunmanın yanı sıra, Maroto’nun sanatçı romanına odaklanan çalışmalarını da serginin merceğinden tartışmaya açacak. Katılımın ücretsiz olduğu etkinlik hakkında ayrıntılı bilgiye Arter’in internet sitesinden ulaşılabilir.

Emre

Herkesin yaratıcı sürecin parçası olabileceği bir ortamı mümkün kılmayı amaçlayan Arter Öğrenme Programı, içinde yaşadığımız zamanı sanat aracılığıyla yorumlamaya yönelik etkinlikler sunuyor. Süreç odaklı atölyelerin ve çağdaş sanatı katılımcıların yorumuna açan rehberli turların yanı sıra Arter’in güncel sergilerinden yola çıkan yorumlama etkinlikleri de hem fiziksel hem de çevrimiçi ortamda devam ediyor.Arter

25 Kasım 2021 Perşembe akşamı saat 19:00’da gerçekleşecek “Geçici Senaryo, Belirli Ortam, Nihai Biçim” başlıklı çevrimiçi etkinlik, Emre Hüner’in [ELEKTROİZOLASYON]: Bilinmeyen Parametre Kayıt-Dışı başlıklı sergisinde ve serginin ortaya çıkış süreçlerinde yer alan metinsel öğelere odaklanacak. The Artist’s Novel. A New Medium [Sanatçı Romanı: Yeni Bir Mecra] ve The Fantasy of the Novel [Sanatçı Romanı: Roman İmgelemi] başlıklı iki kitabı yakın zamanda yayımlanan yazar ve sanatçı David Maroto ile Emre Hüner ve Aslı Seven’in gerçekleştireceği çevrimiçi söyleşi, Meliha Erem’in serginin bir uzantısı niteliğini taşıyan Hipernotlar başlıklı kısa anlatıları ile sergiye eşlik eden yayında yer alan tamamlanmamış senaryo metninin sergiyi ve filmi oluşturan heykelsi, görsel ve mekânsal bileşenlerle kurduğu ilişkileri irdeleyecek. Buluşma, yeni bir mecra olarak “sanatçı romanı”na ışık tutacak: Kurgusal dünyaların inşası için spekülatif araçlar; üretime dair sonsuz bir ufuk olarak “oluşum içindeki roman”ın plastik niteliği; temas ettiği her şeyi yutan ve kendi parçası hâline getiren, dönüşüm hâlindeki bir organizmanın biyosemiyotik salgıları. İngilizce olarak gerçekleşecek çevrimiçi konuşmanın daha sonra Türkçe altyazıyla paylaşılacak kaydına ulaşmak için Arter’in YouTube kanalı takip edilebilir.

Arter

[ELEKTROİZOLASYON]: Bilinmeyen Parametre Kayıt-Dışı başlıklı sergi, yarı kurgusal bir senaryo metni etrafında şekillenmiş yeni üretimlerden oluşuyor. Hüner, film, roman veya mimari yapı gibi formlar arasında aracı bir unsur olarak gördüğü senaryoyu işlevinden bağımsızlaştırıyor ve nihai bir sonuca varmak yerine açık bir üretim yöntemi, bir senaryo yazım süreci öneriyor. Sergide yer alan heykeller, yerleştirmeler, fotogravürler, serigrafiler, film ve metinler, mecralar arasında dolaşarak ilerleyen, doğaçlamaya dayalı, performatif bir üretim sürecini yansıtıyorlar. Sergi, 2 Ocak 2022’ye kadar Arter’de görülebiliyor.

Arter Öğrenme Programı’nın Yorumlama Etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Geçici Senaryo, Belirli Ortam, Nihai Biçim” başlıklı çevrimiçi etkinlik ücretsizdir. Katılım için ön kayıt gerekmemektedir. Ayrıntılı bilgiye etkinlik sayfasından ulaşılabilir.

Arter’in güncel programlarına ilişkin daha detaylı bilgiye www.arter.org.tr adresinden erişilebilir. Arter Pazartesi hariç her gün açık. Kurumsal Sponsor Tüpraş’ın değerli desteğiyle, tüm sergilere giriş 24 yaş altı izleyiciler için her gün; Perşembe günleri ise her yaştan izleyici için ücretsiz. Arter Beraber üyeleri ise sergileri yıl boyunca ücretsiz ziyaret etmenin yanı sıra farklı ayrıcalıklardan faydalanıyor. Arter binasının Kütüphane, Kitabevi, Bistro by Divan, arka bahçe alanlarına ve Galeri 0’da yer alan sergiye giriş için bilet gerekmiyor. Ulaşım Sponsorları Ford Otosan ve Otokar’ın desteği sayesinde Taksim’den ve Tepebaşı’ndan ücretsiz servis araçlarıyla Arter’e ulaşılabiliyor.