Connect with us

Sanat

Güzel Sanatlar’a “Dijitalleşme” Güncellemesi

Published

on

güzel sanatlar

“Sanatta bilimde durup, düşünmek çok önemlidir. Sürekli yol kat edemezsiniz. Yükselirsiniz ama bir yerde durup dinlemek gerekir. Bu düşünme süreci programlarımızı yenileme ihtiyacı doğurdu. Değişen dünyaya göre programları yeniden dizayn ettik” 

Açıklama Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Gülveli Kaya’dan…

Pandemi etkisi ile hızlanan dijitalleşme, Güzel Sanatlar eğitimini de dönüştürdü. Sanatın hemen her alanında programlar güncellendi, günümüzün dünyasında evrensel sanat modeline uygun düzenlemeler yapıldı. Sanat eğitiminde bugüne kadar doğru ve yanlış üzerine bilgi depolamaya yönelik ve uygulayabilme kabiliyetleri üzerine kurulu program sistemleri olduğunu hatırlatan Kaya, günümüzde ise önemli olanın  ‘sanatçı gibi düşünebilmek’ olduğunu söyledi.

‘SANAT TEMAS GEREKTİRİR’

Dr. Görkem İldaş’ın hazırlayıp sunduğu Yolun Başındayken programına katılan Kaya, Güzel Sanatlar eğitimi hakkında bilgi verdi. “Sanat temas gerektirir” diye konuşan Kaya, pandemi sürecinden çıkan çok ders olduğunu da söyledi.

“Bu süreçte hepimiz çok şey öğrendik. Öğrencilere kendi bölümünün dışında yani o disiplinin dışında bir sanatçı gibi düşünebilmeyi öğretebilmeliyiz. Nasıl düşünmesini değil de ne düşünmesi gerektiğini doğru ve yanlışı değil de yeni ve farklı olanı cesaretlendirmeyi gösterebilmemiz gerekiyor”

“BÜTÜNLEŞİK EĞİTİM ANLAYIŞI ÖNEMLİ”

“Bölümcülük, akademinin içinde bir hastalık. Herkes kendi bölümünü konserve etmek ister. Oysa bizim yapmak istediğimiz şey çalışma arkadaşlarımızla birlikte hiyerarşileri ortadan kaldırıp, ortak bir hedef etrafında asistanından profesörüne, dekanından araştırma görevlisine tek bir yapı olarak hareket etmek” diye konuşan Kaya, bütünleşik eğitim anlayışının önemine de dikkat çekti.

“Bütünleşik eğitim anlayışı disiplinler arasındaki sınırları kaldırıyor. Sanat odaklı ama öğrencinin ilgi alanı kültür ve sanat yönetimi ise Kültür ve Sanat Yönetimi bölümüne yönelir. Plastik sanatlar ise oraya yönelir. Fakat birbirleri arasında daha geçişken, daha fazla ortak dersleri olan ve sınırların birbirlerine açık olduğu ve bir bütün olarak algılanan fakülte anlayışı şart.”

ÖZEL YETENEK SINAVLARI NASIL YAPILACAK? 

Özel yetenek sınavları hakkında da bilgi veren Kaya, Yeditepe Üniversitesi’nde Gastronomi ve Mutfak Sanatları ve Sanat Yönetimi bölümü dışındaki Güzel Sanatlar ve Resim, Tiyatro, Tekstil ve Moda tasarımı ile Grafik Tasarımı bölümlerinin özel yetenek sınavıyla öğrenci alacağını söyledi. “Tiyatro bölümümüz yüz yüze sınav yapacak ama aynı zamanda online sınav da yapacak. Şehir dışından katılamayanlar veya pandemi sürecinde rahatsız olan adaylar olabilir. Bu gibi durumlar dışında sınavlar yüz yüze olacak. Zamana yayarak ve daha az kişiyle parça parça gerçekleştireceğiz.”

güzel sanatlar

 “SANAT VE KÜLTÜR ENDÜSTRİSİ DE SANAL DÜNYAYA GEÇİŞ YAPTI”

Programın bir diğer konuğu Yeditepe Üniversitesi Sanat ve Kültür Yönetimi Bölüm Başkanı Profesör Marcus Graf da sanat ve kültürde dijitalleşme etkisine dikkat çekti. Sanatın zor günlerden geçtiğini ifade eden Graf’a göre kültür-sanat yönetimi geç de olsa sanal dünyaya geçiş yaptı.

“Sanat yönetimi durmadı. Sergiler, tiyatrolar kapalı, konserler durmuştu. Birçok faaliyet, alternatif yöntemlerle pazarlamaya da aktarılmaya başlandı. Dolayısıyla son iki yıl içinde çok ilginç ve alternatif sergileme paylaşım modelleri ortaya çıktı.”

 “SANAT HİBRİT DEVAM EDECEK” 

Dijitalleşme hareketinin sanat ve kültür alanına çok geç geldiğini söyleyen Graf, “e-ticarete baktığımızda çoktan bir dijitalleşme olmuştu. Covid-19’dan dolayı mecburen bizim alanımız da artık tamamen oraya kaymak zorunda kaldı. Sanat sergileri, müzayedeler, konser gibi çok fazla etkinlik yapıldı” diye konuştu. Yeditepe Üniversitesi’nde bu nedenle müfredatların değiştirildiğini ve dijital pazarlama ve dijital küratörlük gibi dersler açıldığını ifade eden Graf, sanatın yoluna gelecekte hibrit olarak devam edeceğini de sözlerine ekledi…