Connect with us

Genel

Çocuklar Arter’in Çevrimiçi Atölyelerinde Çağdaş Sanatla Buluşuyor

Published

on

Arter’in düzenlediği çevrimiçi atölyelerde çocuklar, yaz tatilinde çağdaş sanatı keşfedip yorumlamaya devam ediyor. Arter’in güncel sergilerinden hareketle şekillenen atölyeler, eğlenceli ve öğretici içerikleriyle çocukları yaratıcı süreçleri deneyimlemeye davet ediyor. Başlama saati 11:00 olan çevrimiçi atölyeler 14 Ağustos Cumartesi günü “Tuvalin Ardındaki Sanat”, 28 Ağustos Cumartesi günü ise “Yağmur Çubuğu: Pıtır Pıtır, Takır Takır!” başlığıyla düzenlenecek. Sınırlı sayıda katılımcıyla gerçekleşen ücretsiz atölyelere katılmak için [email protected] adresine e-posta göndererek kayıt yaptırmak yeterli.

çocuk

Ziyaretçilerini gerekli sağlık önlemleriyle ağırlamaya devam eden Arter’in Çocuk Atölyeleri, çevrimiçi ortamda sürüyor. Herkesin yaratıcı sürecin parçası olabileceği bir ortamı mümkün kılmayı amaçlayan Öğrenme Programı kapsamında düzenlenen bu atölyeler Arter’in güncel sergilerinden hareketle şekilleniyor.

14 Ağustos 2021 Cumartesi günü gerçekleşecek “Tuvalin Ardındaki Sanat” başlıklı çevrimiçi atölye, 6–9 yaş aralığındaki çocukları Tedbir sergisinde yer alan yapıtlar aracılığıyla çağdaş sanatta tuvalin farklı şekillerde ele alınışını keşfetmeye çağırıyor. Tuvalin çift taraflı bir yüzey olarak kullanılacağı atölyede çocuklar keserek, yapıştırarak, boyayı akıtarak üçboyutlu kolajlar üretecek ve malzemenin kendisini bir sanat eseri olarak düşünmenin olanaklarını araştıracaklar. “Tuvalin Ardındaki Sanat” atölyesi için çocuklar küçük boy tuval, akrilik ya da guvaş boya, boya kabı, su, fırçalar, makas, yapıştırıcı, gazete ya da dergi sayfaları kullanacaklar.

çocuk

“Yağmur Çubuğu: Pıtır Pıtır, Takır Takır!” başlıklı çevrimiçi atölye ise, 28 Ağustos 2021 Cumartesi günü gerçekleşecek. 6–9 yaş aralığındaki çocuklara yönelik atölye, Arter’in Karbon adlı performans salonunda sergilenen Yağmur Ormanı V (varyasyon 3) başlıklı etkileşime açık ses yerleştirmesinden yola çıkıyor. Ses ve titreşim üzerine düşünmeye davet eden atölyede çocuklar, yapıtı oluşturan buluntu ve yapılandırılmış nesneleri yorumlayacak; gündelik malzemeleri kullanarak rengârenk bir yağmur çubuğu tasarlayacaklar. “Yağmur Çubuğu: Pıtır Pıtır, Takır Takır!” atölyesi için çocuklar, iki adet uzun karton rulo, bir miktar fasulye, pirinç ve boncuk, makas, kürdanlar, yapıştırıcı, koli bandı, keçeli kalemler ve süslemek için renkli kâğıtlar kullanacaklar.

Saat 11:00’de başlayacak çevrimiçi atölyeler ücretsiz olarak gerçekleştirilecek. Katılımın kontenjanla sınırlı olduğu atölyelere [email protected] adresine yazarak kayıt yaptırmak gerekiyor. Arter’in güncel programına ise arter.org.tr adresinden erişilebiliyor.