Connect with us

Genel

İSTİKLAL CADDESİ 2020’NİN PARLAYAN YILDIZI OLACAK

Published

on

Beyoğlu’nda ‘İstiklal 2020 Projesi’ kapsamında hayata geçirilen Işıklandırma, Ağaçlandırma, Sokak Müzisyenleri Düzenlemesi ve Beyoğlu’nun Kokusu çalışmaları ile İstiklal Caddesi 2020’nin parlayan yıldızı olacak.

Her gün yerli yabancı 2 milyonu aşkın turisti ağırlayan İstanbul’un gözdesi İstiklal Caddesi yapılan yeni düzenlemelerle 2020’nin parlayan yıldızı olacak. Beyoğlu Belediyesi, İstiklal Caddesi’nin 2020 vizyonunu belirleyen ‘İstiklal 2020 Projesi’ni hayata geçirdi.  Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız Galatasaray Meydanı’nda gerçekleştirilen tanıtım toplantısında, İstiklal Caddesi’ne yeni bir ivme kazandıracak olan proje kapsamında yapılan Işıklandırma, Ağaçlandırma, Sokak Müzisyenleri Düzenlemesi ve Beyoğlu’nun Kokusu çalışmalarının detaylarını kamuoyu ile paylaştı. Yoğun ilgi gören etkinliğe Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Handan İnci ve AK Parti Beyoğlu İlçe Başkanı Harun Muş ile Beyoğlu Güzelleştirme ve Koruma Derneği Başkanı Nizam Hışım da katıldı.

İSTİKLAL CADDESİ

İSTİKLAL CADDESİ 2020’NİN PARLAYAN YILDIZI OLACAK

İSTİKLAL CADDESİ İÇİN YENİ BİR DÖNEM BAŞLIYOR

Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız İstiklal Caddesi için yeni bir dönemin başladığını belirterek, “Daha ışıl ışıl, daha huzurlu, daha yeşil ve hepinizin yürürken huzur duyacağı bir İstiklal Caddesi için hazırlık yaptık. Göreve geldiğimizden sonra Beyoğlu ve İstiklal Caddesi ile ilgili neler yapabiliriz üzerine farklı kesimlerle görüşme yaptık. Bunun yanında İstiklal Caddemizdeki esnaflarımızla görüşerek onlarında görüşlerini aldık. Beyoğlu bir tarih, kültür sanat ve turizm şehri. Galataport, Haliçport. AKM, Taksim Camisi… Bütün bu aksa bakıldığında İstanbul’un Türkiye’nin kültür merkezi burası olacak, turizm merkezi burası olacak. Beyoğlu’nu, İstiklal Caddesini buna hazırlıyoruz. Çünkü İstiklal Caddemiz geleceğimizin, istiklalimizin sembolü ve Türkiye’nin dünyaya açılan kapısıdır” dedi.

İSTİKLAL CADDESİ

İSTİKLAL CADDESİ 2020’NİN PARLAYAN YILDIZI OLACAK

12 AY BOYUNCA IŞIL IŞIL BİR İSTİKLAL CADDESİ

Başkan Yıldız ‘İstiklal 2020 Projesi’ kapsamında yapılan çalışmalarla ilgili ise “İstiklal Caddemizi manolya ağaçlarıyla yeşillendirdik. Bunu daha efektif bir hale getirmeyi düşünüyoruz. Bunun yanında İstiklal Caddesinin aydınlatılması var. Işıl ışıl bir istiklal Caddesi. Biz 12 ay boyunca bu ışıklandırmanın olması konusunda bir planlama yaptık. Bunların dışında burada bir ses karışıklığı var. Sokak müzisyenlerimizin sanatına biz saygı duyuyoruz. Ama iç içe geçmeler var. Sesler bir karışıklık oluşturuyor. Bunu düzenlememiz gerekiyordu. Müzisyenlerimizin burada varlığını muhafaza edeceği Müzik Duraklarımız olacak. Buradaki geçişi bozmayacak ve seslerin birbirine karışmasını engelleyecek bir planlama ile yapılıyor. Sokak müzisyenlerinin İstiklal Caddesinde daha disiplinli bulunmalarını ve bu şekilde sanatlarını ifa etmelerini amaçlıyoruz. Son olarak da özel giydirilmiş araçlarımız caddeyi boydan boya dolaşarak etrafa lavanta, gül ve yasemin kokuları sıkacaklar ve mis gibi kokan bir İstiklal Caddemiz olacak” ifadelerini kullandı.

İSTİKLAL CADDESİ

İSTİKLAL CADDESİ 2020’NİN PARLAYAN YILDIZI OLACAK

İSTİKLAL 2020 PROJESİ’NİN DETAYLARI

Aydınlatma Çalışması:

İstiklal Caddesi’ne yeni bir ivme kazandıran Aydınlatma Çalışması kapsamında Tünel Meydanı ile Taksim Meydanı arasındaki bölüme çeşitli renk ve güçlerde asma germe cadde motifi led aydınlatmalar asıldı. Dünyada hayatın 7/24 devam ettiği sayılı mekanlardan birisi olan cadde, yeni ışıklandırma çalışmasıyla birlikte daha da canlandı. Sunduğu görsel şovla ziyaretçi sayısını artıracak olan İstiklal Caddesi’ndeki hareketlilik esnafın da yüzünü güldürecek.

Ağaçlandırma Çalışması:

İstiklal Caddesi’nde hayata geçirilen bir diğer çalışma ise Ağaçlandırma Çalışması oldu. Çalışma kapsamında İstiklal Caddesi boyunca belirli aralıklarla manolya ağaçları yerleştirildi. İlerleyen dönemlerde daha da yaygınlaştırılması planlanan çalışma ile İstiklal Caddesi yeşile büründü.

İSTİKLAL CADDESİ

İSTİKLAL CADDESİ 2020’NİN PARLAYAN YILDIZI OLACAK

Sokak Müzisyenleri Düzenlemesi:

İstiklal Caddesinde her gün karşılaştığımız sokak müzisyenleri ile ilgili yeni bir düzenlemeye gidiliyor. Artık her isteyen eline gitarını, kemanını alıp İstiklalde çalamayacak. Sokak müzisyenlerine solfej şeklinde duraklar yapılacak ve her durakta farklı müzik enstrümanı olacak. İstiklal Caddesinde çalacak müzisyenleri Mimar Sinan Üniversitesi ve Haliç Üniversitesi konservatuarının hocalarından oluşacak bir jüri seçecek. Jüriden geçerek lisansını alan Sokak Müzisyenleri caddede müzik çalabilecek.

 

Beyoğlu’nun Kokusu Çalışması:

İstiklal 2020 Projesi kapsamında hayata geçirilecek bir diğer çalışma ise Beyoğlu’nun Kokusu çalışması. Belediye tarafından özel olarak giydirilmiş araçlarla düzenli olarak cadde boyunca lavanta, gül ve yasemin kokuları sıkılacak. Böylelikle her gün yerli ve yabancı 2 bini aşkın turisti ağırlayan İstiklal Caddesi mis gibi kokacak.


Beyoğlu Belediyesi’nin ilgili haberine bağlantıdan ulaşabilirsiniz.