Connect with us

Gündem

Milliyet Arkeoloji Dergisi Tarihin İzlerini Araştırıyor

Published

on

Milliyet Arkeoloji Dergisi, Aralık sayısında Ege’nin gizemli şehirleriyle Mezopotamya’nın kadim yerleşim bölgesi Mardin’in izini sürüyor. Dergi, 19 Aralık Pazar günü yayımlanacak dokuzuncu sayısında en uzun gecenin anlamlarını ve ritüellerini mercek altına alıyor.

Milliyet Arkeoloji Dergisi, 19 Aralık Pazar günkü dokuzuncu sayısında, kültürel ve tarihi araştırmalarını okuyucularıyla buluşturuyor. Arkeoloji Dergisi, yeni sayısında Demreli süper kahraman, günümüzün Noel Babası Aziz Nikolaos’ın yaşamına yakından bakıyor. ‘Işıklar Ülkesi’ olarak bilinen Likya uygarlığının izlerini sürerken, Demre’nin bölgesel önemini vurguluyor. Yeni yılı karşılamaya hazırlandığımız bu günlerde takvimler, ilginç serüvenleriyle derginin yeni araştırma konusu oluyor. Doğanın devinimi karşısında öngörüde bulunma isteğinden doğan takvimlerin yanı sıra 21 Aralık kış dönümünde çeşitli kültürlerde gerçekleştirilen renkli ritüellere yer veriliyor.

Arkeoloji Dergisi

Arkeoloji Dergisi

Antik şehirlerin hikayesini birçok detayla sunan Milliyet Arkeoloji  Dergisi, dokuzuncu sayısında; Mozaiklerle süslü kent Hadrianoupolis’a ışık tutuyor. Antik kent ve çevresinden toplanan renkli doğal taşların kullanıldığı mozaiklerde çok sayıda bulunan hayvan tasvirleri inceleniyor.  Hesiodos’un köklerini Anadolu geleneklerinden alan öyküleri meraklıları ile buluşurken bir diğer taraftan dergi medeniyetler beşiği Mardin’e doğru büyüleyici bir yolculuğa çıkarıyor. Eşsiz taş şehri Mardin’de Deyrulzafaran Manastırı’ndan Ulu Cami’ye, Süryani köylerinden Dara Antik Kenti’ne onlarca yer ve sanat eserleri görenleri büyülüyor.

 

19 Aralık Pazar günü Milliyet Gazetesi ile birlikte bayilerden ücretsiz olarak ulaşılabilecek Milliyet Arkeoloji Dergisi’ne, dijital platformlardan ve Dergilik uygulamasından da erişilebilecek.