Connect with us

Gündem

Studio Canlı’dan “Temiz Zihin” Hareketi 

Published

on

Yüzlerce farklı konu başlığında, kullanıcıların diledikleri yerde ve zamanda diledikleri aktiviteye, egzersize ve derse canlı katılma imkanı sunan Studio Canlı, Temiz Zihin Hareketi ile eski bir alışkanlığı yeniden gün yüzüne çıkarıyor. Mindfulness’tan kişisel gelişime, yogadan nefes egzersizlerine ve hobi kulüplerine kadar birçok farklı alanda uzman eğitmenlerle, canlı dersleri içinde barındıran Studio Canlı, çocukluk anılarımıza ses olan “Günlük Tutma” aktivitesini yepyeni bir format ile hayatımızın içine adapte ediyor.

studio

İyileştirici Bir Güç : “Günlük Tutma Aktivitesi”

Studio Canlı, çoğumuzun eski bir çocukluk alışkanlığı olarak hatırladığı “Günlük Tutma” aktivitesini, son yıllarda psikologların yazmanın iyileştirici gücünü sıkça vurgulamasına dayanarak yepyeni bir formatta hayatımızın içerisine entegre ediyor.

İyi hissetmenin herkesin hakkı olduğu fikrinden yola çıkan Studio Canlı, herkesin bu iyileştirici güçten yararlanabilmesi için uygulamayı indiren tüm kullanıcılara “günlük tutma” seanslarına ücretsiz katılım imkanı sağlıyor.

Günde 10 Dakika İle Yaşamını İyileştir

Türkiye’de ilk kez Studio Canlı aracılığıyla gerçekleştirilen ücretsiz “Temiz Zihin” hareketine öncülük eden Mesra Şendir: “Ücretsiz sunduğumuz ve tüm Türkiye’ye yayılmasını arzu ettiğimiz bu harekette beraber yazmanın iyileştirici gücünü yanımıza alarak 4. ayımıza giriyoruz. Bir kağıt, bir kalemin bize eşlik ettiği bu aktivitede günlüklerimize yazmak için her gün zihin beslenme ve bakım saati 12:00’da buluşuyor ve 10 dakika yazıyoruz. Kendimiz için oluşturduğumuz mini SPA merkezimizde çaylarımızı, kahvelerimizi ya da sularımızı yanımıza alıyor, 10 dakikalığına rahatsız edilmeyeceğimiz bir ortam oluşturuyoruz. Dijital cihazlarımızı sessiz moda alarak, uygun olan kullanıcılarımızla beraber kameralarımızı açıyor ve birbirimizi yazarken görerek motive oluyoruz.

Her gün farklı bir tema, konu ya da soru üzerinden gerçekleştirdiğimiz zihin hareketimiz ile fiziksel ve duygusal ihtiyaçlarımızı listeliyor, haftalık hedef ve niyetlerimizi araştırıyoruz. Böylelikle kendimize koyduğumuz hedeflere ulaşmamızı kolaylaştırarak motivasyon, öz disiplin ve öz güvenimizin artmasına olanak sağlıyoruz.

Kimi zaman güne bir şükür çalışması ile başlayarak hayatımızda olan ya da olmayan şeylere, geçmişe, gün boyu olan veya olmayan şeylere teşekkür ediyoruz. Kimi zaman, daha önce sesli olarak dile getirmediğimiz bir hayalimizi yazıyoruz. Duygu, düşünce ve deneyimlerimizi özgürce kağıda döküyoruz… Kimi zaman da çizimler yolu ile duygularımızı ifade ediyoruz. Her günün sonunda görüyoruz ki teşekkür edebileceğimiz ne çok şey var… Zamanımızın geri kalanında ise duygularımızı, düşüncelerimizi ve fark ettiklerimizi birbirimizle paylaşıyor ve kuş misali hafifliyoruz.

Hani günde iki dakika diş fırçalamak için motive eden bir reklam vardı çocukluğumuzda “Sadece iki dakika’’ diye. Studio Canlı ailemizde de yeni mottomuz “Günde 10 dakika’’.

Hayatı Farklı Hisset

Pozitif Psikoloji araştırmaları ve uzmanlar tarafından, insanın kendine günde sadece 10 dakika ayırarak duygu ve düşüncelerini bir günlüğe dökmesinin sağlığı, ilişkileri ve morali için sayısız faydası olduğu her gün daha çok vurgulanıyor.

Projeye destek veren Uzm Psk. Gülşah Beştav’a göre, “Yazma, kişinin öz farkındalığı ve iyilik halinin devamlılığı için en önemli pratiklerden biridir. Yazmanın iyileştirici gücü, düşünce, duygu ve davranışları gözlemlemede; başa çıkma mekanizmalarını güncellemede ortaya çıkar. Yazma, kişinin iç sesini duyma halidir, bir nevi aktif bir meditasyondur.”

Psk. Sibel Delikan ise, yazmanın neden ruhumuza iyi geldiği ile ilgili anahtarları bizlerle paylaştı. “Hayatımız boyunca birçok yaşantıyı ve duyguyu deneyimleriz; bazen bu yaşantılar acı verici, zorlayıcı ve travmatik olabilir. Zor duygularla baş edebilmek, psikolojik bütünlüğümüzü ve sağlamlığınızı koruyabilmek için en etkili yol; duygularımızı fark etmek; kabul etmek ve ifade etmektir. Bunun etkili ve sihirli yöntemlerinden biri de duyguları yazıya dökmektir. Kalemin kağıtla buluştuğu sihirli anların bizim için terapi etkisi paha biçilemezdir.”

5 yıl sonraki halimize kendimizden mektup gönderip, en cesurca hareketlerimizi, en iyi yaptığımız şeyleri ve daha nicesini paylaşacağımız kısa gibi görünen fakat etkisinin tüm güne yayıldığı Zihin Hareketi’ne siz de Studio Canlı ile katılın.