Connect with us

Gündem

YetGen Eğitim Kooperatif Kuruldu

Published

on

yetgen

21. Yüzyıl yetkinliklerinin ve farkındalığının kazandırılmasını amaçlayarak ‘yetkin’ bireyler yetiştirilmesini hedefleyen YetGen eğitim programı, YetGen Eğitim Kooperatifi çatısı altında yoluna devam edecek.

yetgen

2015’ten bu yana Türkiye’de ilk defa lise ve üniversite öğrencilerine yönelik hazırlanan 21. Yüzyıl yetkinlikleri farkındalık eğitim programı YetGen, daha fazla kişiye ulaşıp daha fazla destekçiyle yetkin bireyler yetiştirmek amacıyla eğitim kooperatifi oldu.

Prof. Dr. Erhan Erkut, Prof. Dr. Selçuk Şirin, Prof. Dr. Tülin Erdem, Evrim Kuran, Erdal Yıldırım, Murat Yalnızoğlu, Umre Metin, Aslı Erinç Ünal’ın yer aldığı uzman isimlerden oluşan YetGen Kooperatifi kurucu kadrosu, daha fazla gencin 21. Yüzyılın yetkinlikleri kazanmasını sağlamak amacıyla bir araya geldiklerini belirtiyor. Gençlerin kazanacakları yetkinliklerle iş hayatına daha donanımlı başlamalarını sağlamak için farklı çalışmalar yürüten YetGen Kooperatifi, yılda üç kez yapılan eğitim programının katılımcı öğrenci sayısını ve YetGen eğitimini öğretmenlere de uygulayarak etki alanını artırmayı hedefliyor. Gençlerin, ücretsiz olarak yararlandığı YetGen 21. Yüzyıl Yetkinlikleri Eğitim Programı, Mehmet Zorlu Vakfı ve MEF Üniversitesi tarafından 2015 yılından bu yana destekleniyor ve bugüne kadar Türkiye’nin dört bir yanından binlerce gence 21. Yüzyıl yetkinlikleri kazandırdı.

YetGen Kurucusu ve YetGen Kooperatifi Kurucu Üyesi Prof. Dr. Erhan Erkut, “Eğitime değil, öğretime odaklı olan eğitim sistemimizde; okullarımız temel işlevlerini tek düze içerik nakli olarak görüyor. Gençlerimizi, eğitim sistemimizin vermediği yetkinlikler konusunda bilinçlendirip kendilerini geliştirmelerini, keşfetmelerini ve böylece hem daha başarılı bir kariyere hem de daha mutlu bir yaşama hazırlanmalarını sağlamak için oluşturulan YetGen 21. Yüzyıl Farkındalık Eğitimi; Mehmet Zorlu Vakfı ve MEF Üniversitesi desteğiyle bugüne kadar binlerce gence katkı verdi, vermeye de devam ediyor. YetGen Eğitimi ile verilen bu etkiyi artırmak ve sürekli kılmak için alanlarında önemli eğitimci ve uzmanlardan oluşan kurucu üyeler ile Yetkin Gençler Eğitim Kooperatifi’ni kurduk. Temelinde fark ve anlam yaratma, dünyaya ve topluma yarar sağlama duygusu yatan bu yapının amacı daha fazla gence, daha fazla katkı sağlamak.” dedi.

“Öğretmen, eğitici, eğitmen gibi kavramların da değişmesi gerektiğini düşünüyorum.”

21. Yüzyıl yetkinliklerinin genç bireylere kazandırılmasının üzerinde durulması gereken önemli bir konu olduğuna değinen YetGen Kooperatifi Kurucu Üyesi, Araştırmacı-Yazar Evrim Kuran; “Türkiye’deki eğitim veren kurumlarda 21. Yüzyılın talep ettiği performansı karşılayabilecek yetkinlikleri geliştirebileceğimiz sistemler kurgulamakta geciktik. Müfredat aşkımız çok büyük bizim. Müfredatı yetiştirmek, hep içerik, malumat hep bilgi vermek… Öğretmen, eğitici, eğitmen gibi kavramların da değişmesi gerektiğini düşünüyorum. Artık gençlerin, ilham veren rehberlere ihtiyaçları var. Bilmediğinde birlikte araştırabilecek. Böyle okullar ve eğiticiler yok değil. Ama Türkiye’de sayısı çok az ama onlar da sınav ve müfredat aşkına yeniliyorlar. Aslında eğiticilerin olumlu öğrenme deneyimleri yaşatması gerekiyor.

Birlikte öğrenme, aktif bir öğrenme modeli artık çok önemli. Bunun yanı sıra gençlerin Türkiye’den gitme motivasyonu çok yüksek. Şu an yüksek sosyo-ekonomik seviyede lise çağında ayrılışlar görülüyor. Önümüzdeki yıllarda daha da artacağını öngörüyorum. Çünkü araştırmalarımız bunu işaret ediyor. Bir çocuk bulunduğu yerde mutlu değilse, ah bu gençler biz hiç böyle değildik eskiden deme lüksümüz yok. Gelecek kuşaklara sorumluluğumuz var. Ve eski kuşaklar olarak bu çocuklar gelmeden evvel biz bu sorumluluğu yerine getiremedik. Bu sorumluluğu şu anda sırtlanmak durumundayız. Benim gibi düşünen çok değerli insanlarla bir araya gelerek 21. Yüzyılın yetkinliklerini kazandırmak amacıyla YetGen Kooperatifi’ni kurduk.” dedi.