Connect with us

Genel

Türkçe Viski Rehberi “Meleklerin Payı”

Published

on

En kapsamlı Türkçe viski rehberi “Meleklerin Payı” 2020 Gourmand Awards listesinde!

Geçtiğimiz Aralık ayında Epsilon Yayınevi etiketiyle yayımlanan, bugüne kadar yazılmış en kapsamlı Türkçe viski kültür rehberi Meleklerin Payı, “W2-4 Spirits” kategorisindeki (Distile Alkollü İçkiler) 9 kitaptan biri olarak 2020 Gourmand World Cookbook Awards kısa listesine girdi!

rehberi

Sadece bir içkiyi değil, bir kültürü öğrenmek için çıkılan kişisel bir yolculuğu anlatan Meleklerin Payı, uzun bir aradan sonra yazılan ilk Türkçe viski kitabı olmakla birlikte, bugüne kadar yazılmış en kapsamlı Türkçe viski kültürü rehberi.  Altın Örümcek – Yılın En İyi Bloğu ödülünün sahibi Dr. Burkay Adalığ, bu kez de Çinli, Kanadalı, Fransız, İtalyan, Meksikalı, İskoç, İsviçreli ve Amerikalı yazarlarla birlikte, “W2-4 Spirits” kategorisindeki 9 kitaptan biri olarak 2020 Gourmand World Cookbook Awards kısa listesine girdi.
Kitap, dünya viski coğrafyasını tanıtmasının yanı sıra, damıtımevlerinde çekilen ve karekodlarla takip edilebilen videolar aracılığıyla okurların üretim süreçlerine tanıklık etmesini de sağlıyor. Meleklerin Payı sadece viski türleri ve üretim aşamaları hakkında bilgi vermiyor. Türk viskiseverlere yabancı kaynaklarda bulunması mümkün olmayan, Türkiye’nin ilk viski tadım çarkı ve Türkiye Viski Tüketim Alışkanlıkları Araştırması gibi bilgiler de sunuyor.

Meleklerin Payı şu sorulara yanıt veriyor:

– Viski tam olarak nedir, nasıl ortaya çıktı?
– Hangi ülkeler hangi viskileri üretiyor?
– Viski üretim sürecinin püf noktaları neler?
– Kaç viski türü var, aralarındaki farklar nelerdir?
– Viski nasıl satın alınır, viski etiketleri nasıl okunur?
– Viski nasıl tüketilmeli? Viskinin yanına neler yakışır?
– Viski tadımı nasıl yapılır?
– Viski hakkında doğru bilinen yanlışlar neler?
– İlk ve Türk viskisi olan Ankara Viskisi nasıl ortaya çıktı?
– Popüler kültür ve viski arasında nasıl bir etkileşim var?

Meleklerin Payı hakkında kimler neler söyledi:

“Türkiye’de sayıları giderek artan viskiseverlerin artık kayda değer bir referans kitabı var.”
-Dave Broom, Viski Kültürü Yazarı, Üstat Kadeh Muhafızı

“The Malt Whisky Yearbook 2017 kitabımda Burkay Adalığ’ın kurduğu Türkçe ilk viski bloğunu da izlenmesi gereken siteler listeme dahil etmiştim. Aradan üç sene geçtikten sonra Burkay’ın tutkusunun ve bilgisinin geniş çaplı bir Türkçe viski referans kitabına dönüştüğünü görmek beni fazlasıyla heyecanlandırıyor.”
-Ingvar Ronde, Viski Kültürü Yazarı

“Viskinin tarihini, üretimini ve nasıl değerlendirilmesi gerektiğini anlatan bu geniş kapsamlı kitap, Dr. Burkay Adalığ’ın bilgi ve tecrübesini bizatihi damıtmasıyla ortaya çıktı. Burkay, İskoç viskileri ve İskoçya sana şükran borçlu!”
-Charles MacLean, Viski Kültürü Yazarı, Üstat Kadeh Muhafızı

Dr. Burkay Adalığ Hakkında 

Dr. Burkay Adalığ, viskiyle Ankara’da Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde okuduğu yıllarda tanıştı. Dr. Adalığ, 2013 yılında Türkiye’nin sadece viski kültürü üstüne yazılar içeren ilk internet sitesi olan meleklerinpayi.com’u kurdu. Kısa sürede önce Türkiye’nin, ardından dünyanın en çok ziyaret edilen viski siteleri arasına giren meleklerinpayi.com, 2016 yılında dünyanın önemli viski referans kitaplarından olan Malt Whisky Yearbook’ta listelendi. Dr. Adalığ, 18 yıl uluslararası ilaç firmalarında çeşitli düzeylerde yöneticilik yaptıktan sonra son görevi GSK Global Medikal Direktörlüğü’nden ayrılarak 2019 yılında tutkusu olan viski kültürüne daha fazla zaman ayırmak için kurumsal hayata veda etti.

 

Diğer haberlerimize buradan ulaşabilirsiniz