Connect with us

Kitap

İmbikten Kadehe: Distile İçkiler Dünyası

Published

on

İmbikten Kadehe

2019’da yayımlanan ilk kitabı Meleklerin Payı: Bir Viski Macerası ile dünyanın en önemli yeme-içme kültürü ödüllerinden Gourmand World Cookbook Awards 2020 ödülünü kazanan Dr. Burkay Adalığ, yeni yılda yepyeni bir içki kültürü “İmbikten Kadehe: Distile İçkiler Dünyası” kitabıyla karşımızda. 

içki

Dr. Burkay Adalığ bu sefer sadece viskiyi değil, dünyanın tüm distile içkilerini anlatıyor. İmbikten kadehlerinize kadar uzanan bu yolculuğun her aşamasını keşfederken, bu kitabı okuduktan sonra içtiğiniz her içkinin hikâyesini de biliyor olacaksınız. Votkadan cine, tekiladan konyağa tüm distile içkilerin anlatıldığı kitapta, milli içkimiz rakı tabii ki başrolde.

İçki tarihinden ilginç anekdotların, elliye yakın kokteyl tarifinin, içkinizi yudumlarken dinleyebileceğiniz şarkı listelerinin ve ülkemizde bir ilk olan Türkiye’nin Rakıları tablosunun da yer aldığı İmbikten Kadehe: Distile İçkiler Dünyası sadece kitaplığınızın değil evdeki barınızın da başköşesine yerleşecek bir kitap.

BURKAY ADALIĞ DİYOR Kİ:

Bu kitabı yazmak için sayısız makale ve kitap okudum. Alkol üretim teknolojisiyle ilgili ders kitapları ve makalelerden Evliya Çelebi Seyahatnamesi’ne kadar uzanan bu uzun okumalar, bana sadece alkolü öğretmekle kalmadı. İnsanlık tarihinin neredeyse her ânına bir içki eşlik ettiği için tarih konusundaki bilgi düzeyim de çok arttı. Ama amacım size sıkıcı bir tarih dersi vermek değil elbette. Alkol tarihinin ilginç anekdotları ve satırbaşlarıyla hem içkilerin kökenini öğrenelim hem de bugün kadehimizde duran bir içkinin hangi aşamalardan geçtiğini görelim istedim.

Kitabımın en keyifli anlarınıza eşlik edebilmesi, sizinle aynı sofrada oturup muhabbet ediyormuşum gibi hissettirebilmesi dileğiyle!

ŞEREFE DOSTLAR!