Connect with us

Genel

Baumit ile “Sağlıklı Bir Yaşam Alanı Olarak Ev” Temalı Tasarım Yarışması

Published

on

Pandemi süreciyle birlikte kendi sağlığımız kadar yaşadığımız, zamanımızın neredeyse tamamını geçirdiğimiz evlerimizin sağlığı ve konforu da önemli hale geldi. İnsanların sağlıklı, enerji verimli ve güzel yapılarda yaşaması hedefiyle inovatif ürünler geliştiren Baumit, ev konusuna farklı açılardan bakmak üzere bir tasarım yarışması düzenliyor. Tüm fakültelerin yüksek lisans öğrencilerine açık olan yarışmaya son katılım tarihi 22 Haziran 2021 olarak belirlendi.

Avrupa’nın mantolama devi Baumit, küresel olarak yaşadığımız pandemi ve iklim değişikliği gibi büyük sorunları odağına alarak ‘Sağlık bir yaşam alanı olarak ev’ temasıyla bir tasarım yarışması hayata geçiriyor. Proje ve uygulama sırasında yapılan tasarım hatalarının, yanlış malzeme ve sistem seçimlerinin sağlıksız yapılara, sağlıksız yapıların ise hem insan sağlığı hem de gezegenimizin sağlığı üzerinde olumsuz etkilere neden olmasından yola çıkan Baumit, farklı disiplinlerden yüksek lisans öğrencileri ile “ev” meselesini farklı açılardan tekrar masaya yatırıyor. Yarışmada katılımcılardan; eski adıyla taşlıkları, avluları, hayatları, eyvanları; yeni adıyla balkonları, terasları, verandaları gibi içle dış arasındaki mekânlar ve yapının kaplaması olan ‘kabuk’ konusunun karşılaştırmalı olarak ele alınması bekleniyor.

Sağlıklı yaşam alanlarına ihtiyaç artacak

Baumit Türkiye’den, yarışmayla ilgili olarak yapılan açıklamada, “İnsanların güvenli ve sağlıklı yaşama ihtiyacı ve beklentisi bu yeni süreçte hayati öneme sahip olacak. Bu durum pek çok kişiyi evlerinde sağlıklı ve doğal ortamlar oluşturmaya yöneltti. Çünkü günlük yaşantımızın %90’ını kapalı mekanlarda geçiriyoruz. Birleşmiş Milletler’e göre, pandemiden sonra dünyanın karşı karşıya kaldığı en büyük sorun iklim değişikliği. Küresel ısınma ile mücadelede bir bireyin yapabileceği en etkili eylem enerji verimliliğine katkı sağlamak. Sağlık, konfor, güven, enerji verimliliği gibi gündem maddeleriyle ‘ev meselesine’ farklı açılardan bakarak ortak derdimiz olan bir meseleyi başkalarının da katılımıyla iyi bir biçimde irdeleyebileceğimizi fark ettik ve yüksek lisans öğrencilerinin katılımına açık bir yarışmayla, onlarla birlikte düşünmek istedik” denildi.

Toplam 30 bin TL ödül verilecek

Tüm fakültelerden yüksek lisans öğrencilerinin ücretsiz katılabileceği yarışmaya kayıtlar web sitesi http://baumittasarimyarismasi.com/  üzerinden,  22 Haziran 2021 tarihine kadar yapılabilecek. Tasarımların son teslim tarihi 24 Ağustos 2021. Jüri değerlendirmesinin ardından sonuçlar eylül ayında açıklanacak ve ödül töreni düzenlenecek. Kazanan 3 projeye 10’ar bin TL, ayrıca jüri özel ödülü olarak da 3 gece 4 gün Baumit VivaPark ve Viyana Gezisi ödülü verilecek.

Asli Jüri Üyeleri; Adnan Aksu (Mimar), And Akman (Yapı Biyoloğu) Cavit Işık Yavuz (Tıp Doktoru)Dürrin Süer (Mimar), Gülay Zorer Gedik (Mimar | Yapı Fiziği Uzmanı), Nevzat Sayın (Mimar) ve Semra Uygur (Mimar) olan yarışmanın Danışman Jüriliğini de Mimar ve Baumit Türkiye Genel Müdürü Atalay Özdayı ile İnşaat Mühendisi ve Baumit Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörü Erdil Dinçer üstlenecek.

Detaylı bilgi ve başvuru için:

[email protected]

http://baumittasarimyarismasi.com/  

Baumit Hakkında

100 yılı aşkın bir geçmişe sahip olan Avusturya merkezli Schmid Industrie Holding’in en büyük şirketlerinden biri olan ve Avrupa’nın mantolama devi olarak anılan Baumit. 25 ülkede, 40’ın üzerinde üretim tesisi ile yıllık 6,5 milyon ton üretim kapasitesi ile hizmet vermektedir. Bugün ciro büyüklüğü 1 milyar euroyu aşmış olan Baumit, Türkiye’de 2007 yılında faaliyet göstermeye başlamıştır. Gebze’de bulunan Türkiye üretim tesisi 2008’de faaliyete geçmiştir. Toplamda 14 milyon euroluk bir yatırımla açılan tesis, yıllık 300 bin ton üretim kapasitesine ve likit üretim yeteneğine sahiptir.