Connect with us

Sinema

Sekans Film Eleştirisi ve Film Çözümlemesi Yarışması

Published

on

SEKANS SİNEMA GRUBU, film eleştirisi alanında ürün veren amatör / profesyonel yazarların  ürünlerini değerlendirmek ve böylece film eleştirisi üretimini desteklemek ve özendirmek; sinema  kültürünün gelişmesine katkı ve bu alanda üretim yapan kişilere ortam sağlamak ve ulusal sinemanın,  film eleştirisi alanında üretilen yazılar aracılığıyla daha geniş bir platformda tanınması ve tartışılmasının  önünü açmak amacıyla düzenlediği Sekans Film Eleştirisi ve Film Çözümlemesi Yarışması’nın  onuncusunu gerçekleştirecektir.

Yarışmaya gönderilen yazılar film eleştirisi ve film çözümlemesi olmak üzere iki ayrı kategoride  değerlendirilecek, ödül almaya uygun görülen ilk üç yazı her iki kategori için ayrı olarak belirlenecektir.

sekans

KAPSAM VE KOŞULLAR

Başvurular elektronik olarak (e-posta yoluyla) yapılacaktır. Yazının tarafımıza ulaştığı bilgisi,  başvuru sahibine iletilecektir.

Yarışmaya katılacak yazılar Türkiye yapımı filmler üzerine olmalıdır.

Yazıların daha önce (internet dahil hiçbir ortamda) yayımlanmamış olması gerekmektedir. 4. Her yazar, her iki kategoriye de, kategori başına en fazla iki yazıyla başvurabilir. 5. Çeviri eleştiri veya çözümleme yazılarıyla yarışmaya başvurulamaz.

Yazılar Times New Roman karakterinde, 12 punto, çift satır aralıklı olmalıdır. 7. Yazılara konu olan filmlerin yapım yılı, türü vb. konusunda bir sınırlama yoktur. 8. Filmin künyesine ait sayılan bilgilerin tamamı yazının girişinde yer almalıdır (Filmin adı, Yılı,

Süresi, Yönetmeni, Senaryo Yazarı, Görüntü yönetmeni, Sanat yönetmeni, Müzik, Kurgu,  Oyuncular)

Yazıların dili Türkçe olmalıdır.

Yazarların bir sayfayı aşmayan biyografilerini iletmeleri zorunludur.

Katılımcılar açısından amatör / profesyonel ayrımı yoktur.

Başvuru, yazıların yazarları tarafından yapılır. Eser sahipliği ve telif hakları konusunda  yaşanacak herhangi bir hukuki sorun karşısında başvuru sahibi sorumludur.

Yarışmaya katılan tüm yazıların yayın haklarının 1 Haziran 2022 tarihine kadar SEKANS  SİNEMA GRUBU’na ait olduğu, katılımcılar tarafından kabul edilmiş sayılır.

Yarışmaya katılan herkes bu kapsam ve koşulları kabul etmiş sayılır ve yerine getirmedikleri  takdirde ön elemeyi aşamazlar.

BAŞVURU YÖNTEMİ 

Yarışma başvuruları, başvuru kategorisi belirtilerek (film eleştirisi veya film çözümlemesi) son başvuru  tarihi olan 19 Mayıs 2021 Çarşamba gününe kadar [email protected] adresine yapılır.

DEĞERLENDİRME SÜRECİ 

Ön Değerlendirme 

Yazıların ön elemesini gerçekleştirecek olan Ön Değerlendirme Kurulu, Sekans Grubu yazarlarından  oluşmaktadır. Ön değerlendirme kurulu tarafından yazıların değerlendirileceği başvuru kategorisinde  değişiklik yapılabilir.

Ön değerlendirme kriterleri: 

Yazının yukarıda yer alan yarışma kapsam ve koşullarını karşılaması

Yazının bilinen eleştiri ve çözümleme tekniklerine uygunluğu

Seçici Kurul Değerlendirmesi

Her iki yarışma kategorisi için ön elemeden geçen en fazla 10’ar yazı Seçici Kurul tarafından  değerlendirilecek ve yarışmanın her iki kategorisindeki birinci, ikinci ve üçüncülüğüne değer bulunan  yazılar belirlenecektir

SONUÇ DUYURUSU 

Yarışma sonuçları 1 Haziran 2021 Salı günü Sekans web sayfasında ve medyada duyurulacaktır. Ödül  alan yazılar elektronik dergimiz SEKANS Sinema Kültürü Dergisi’nde yayımlanmak üzere değerlendirilecektir.