Connect with us

Kitap

Deniz Yüce Başarır’ın Podcasti Yeni Sezona Başlıyor

Published

on

Yayıncılık dünyasının deneyimli ismi Deniz Yüce Başarır’ın storytel.tr sponsorluğunda gerçekleşen, sohbetle bilgiyi buluşturan “Ben Okurum” adlı podcast’i yaz tatilinin ardından kitapseverlerin kulaklıklarına geri dönüyor!

Deniz Yüce Başarır’ın Podcast’i “Ben Okurum”, Yeni Sezonuna Zülfü Livaneli İle Suç Ve Ceza’yı Konuşarak Başlıyor! 

Hem de dünya edebiyat tarihinin en önemli, en tanınmış eserlerinden biriyle: Suç ve Ceza. Deniz Yüce Başarır, “Ben Okurum”un yeni sezondaki ilk bölümünde Dostoyevski’nin bu ölümsüz eserini Türkiye’nin en çok okunan yazarlarından biriyle, Zülfü Livaneli ile konuşuyor. Suç ve Ceza’yı “dünya tarihinde yazılmış en büyük kitaplardan bir tanesi” diye tanımlayan Livaneli, Dostoyevski içinse “Sadece insanların ruhlarındaki kargaşayı anlatarak, iklimi ve yaşanan ortamı hissettirebilmek çok büyük bir ustalık. Yani Dostoyevski’nin bir yazı sırrı var.” diyor.

başarır

Deneyimli yayıncı Deniz Yüce Başarır, “Ben Okurum” adlı podcast’in her bölümünde farklı bir kitaba odaklanıyor. Başarır, kitabın ona hissettirdiklerini anlatırken yazarıyla ilgili anahtar niteliğinde bilgiler vermeyi de ihmal etmiyor. Kitaplar üzerine bir arkadaş sohbeti tadında ilerleyen ve aynı zamanda bilgilendiren “Ben Okurum” podcast’inin her bölümüne farklı bir isim konuk oluyor.

Yeni sezonun ilk “Ben Okurum” bölümünde Deniz Yüce Başarır, Türkiye’nin en sevilen kalemlerinden biri olan Zülfü Livaneli’yi ağırlıyor. Fyodor Mihayloviç Dostoyevski’nin ölümsüz eseri Suç ve Ceza’yı konuştukları sohbetle Başarır ve Livaneli dinleyicileri; romanın kendi kadar ünlü kahramanı Raskolnikov’un ruhundaki karmaşaya tanık olmaya, 19. yüzyıl Rus edebiyatının derinliklerine dalmaya ve Dostoyevski’nin çalkantılı hayatı hakkında bilgi edinmeye davet ediyor.

19.yüzyıl Rus romanını ulaşılmaz bir doruk olarak gördüğünü dile getiren Zülfü Livaneli, dönemin Rus sanatçılarını ise “Rus romancıların, edebiyatçıların ve müzisyenlerin Rus halkına karşı duydukları bir şefkat var. Anlattıkları insanları bir şefkat duygusuyla sarıp sarmalıyorlar. Bence Rus romancıları o dönemin diğer edebiyatçılarından ayıran bu şefkat duygusu ve sıcaklık.” diye anlatıyor. Usta yazar sözlerine “Dostoyevski Raskolnikov’u yazarken yalnız Raskolnikov’u yazmıyor. Evrensel insanlık meselelerinin, insanın içindeki o karanlığın, suç eğiliminin derinliklerine iniyor” diye devam ediyor.

 “Ben Okurum”un yeni bölümünde Suç ve Ceza’nın en can alıcı bölümlerinden bazıları da, Başarır’ın sesinden dinleyicilere ulaşıyor.

Storytel Türkiye’nin sponsorluğunda hazırlanan “Ben Okurum”un tüm bölümlerine Storytel, Spotify, Apple Podcasts, Podtail, CastBox ve Simplecast’ten ulaşılabilir.

“BEN OKURUM” HAKKINDA

Değişen medya düzeninde podcast’ler gün geçtikçe önem kazanıyor. Tüm dünyada sayısı hızla artan bu yeni mecra için Türkiye’de de durum farklı değil. Çoğunlukla sohbet ya da monolog ağırlıklı podcast’lerin arasında, nadir de olsa tematik yapımlar da ortaya çıkıyor. Türkiye’nin en deneyimli yayıncılarından Deniz Yüce Başarır’ın imzasını taşıyan “Ben Okurum” adlı podcast de bu nadir yapımlardan biri. “Ben Okurum”un her bölümünde farklı bir kitaba odaklanan Başarır, kitabın ona hissettirdiklerini anlatırken, yazarıyla ilgili anahtar niteliğinde bilgiler vermeyi de ihmal etmiyor. Her bölümüne farklı bir ismin konuk olduğu “Ben Okurum”u bir arkadaş sohbeti gibi dinlemek de mümkün; kitaplar hakkında konuşan, tartışan, kitap sevgisini paylaşan dostların muhabbeti olarak… Ancak bu sohbetle sınırlı kalmayan podcast, söz konusu kitaptan alıntıları ve Deniz Yüce Başarır’ın kitapla ilgili bilgileri, kendi fikirlerini, yaşanmışlıklarını paylaştığı metinleri de kitap meraklılarına sunuyor. Birbirini tamamlayan, ustalıkla bir araya getirilmiş bu üç parçalı yapısı, “Ben Okurum”u diğer podcast’lerden ayıran en önemli özelliklerinden biri.