Connect with us

Kitap

Desen’den Her Yaşa Hitap Eden Özel Koleksiyon

Published

on

Okurlarını çizgilerin büyülü dünyasında keşif dolu bir yolculuğa çıkaran Desen, yeni yayın döneminde grafik romandan resimli kitaba, karikatürden mangaya her yaşa hitap eden özel bir koleksiyon sunuyor.

Desen

Türkiye’de sözsüz karikatürün öncüsü olan Turhan Selçuk’un, yıllar içinde çeşitli kitaplarda ve farklı mecralarda yayımlanan eserlerini temalarına göre yeniden düzenleyerek bir seri oluşturan Desen, serinin ilk kitabı Siyasetin Göbeği’ni ocak ayında okurla buluşturuyor. Bu seçkide ustanın; sistemin, düzenin genel bir portresini yansıtmak üzere siyasetçilere, koltuk sevdalılarına odaklandığı, yoksulluğu, adaletsizliği, yozlaşmanın hüküm sürdüğü bir düzeni yansıttığı karikatürler yer alıyor.

Usta çizer ve hikâye anlatıcısı Fabien Toulmé’nin üç ciltte anlattığı bir göç hikâyesi olan ve ilk cildi geçtiğimiz aylarda yayımlanan Hakim’in Yolculuğu’nun ikinci ve üçüncü kitapları Desen’in 2021 yayın programında yer alıyor. Özellikle ikinci kitapta Türkiye’den çokça kareler görmeye devam edeceğiz. Françoise Sagan’ın yayımlandığında büyük yankı uyandıran kitabından uyarlanan Hoş Geldin Hüzün ile Paco Roca’nın yas ve hafıza gibi konularla okurun kalbine dokunduğu Ev adlı grafik romanı bu yıl Desen’in öne çıkan kitaplarından. Ünlü manga ustası Keiji Nakazawa’nın on kitaplık Yalınayak Gen serisi de kaldığı yerden devam ediyor.

Bunun yanı sıra Can Göknil’in Burçlar Kuşağı, Hakan Keleş’in Lilliputlar ve Gözen Kamaz’ın Ayışığı ve Gökyüzü Atlası adlı çalışmalarıyla Desen’in Türkçe resimli kitap koleksiyonu da genişliyor.