Connect with us

Kitap

Okan Bayülgen, Storytel için Hayvan Çiftliği’ni Seslendirdi

Published

on

 İngiliz yazar George Orwell’in ünlü eseri Hayvan Çiftliği, Okan Bayülgen’in sesiyle Storytel’de yerini aldı. 1940’lardaki ‘reel sosyalizm’in eleştirisi olarak nitelendirilen roman, dünya edebiyatında yergi türünün başyapıtlarından biri olarak kabul ediliyor.

Can Yayınları tarafından Celal Üster çevirisi ile yayımlanan ve en çok okunan kitaplar arasında yer alan Hayvan Çiftliği’nin baş kişilerini hayvanlar oluşturuyor. Bir çiftlikte yaşayan hayvanlar, kendilerini sömüren insanlara başkaldırıp çiftliğin yönetimini ele geçiriyor. Amaçları daha eşitlikçi bir topluluk oluşturmak olan hayvanlar arasında en akıllı olan domuzlar, kısa sürede önder bir takım oluşturuyor ama devrimi de yine onlar yolundan saptırıyor. Ne yazık ki insanlardan daha baskıcı ve daha acımasız bir diktatörlük kuruluyor. George Orwell, bu romanında tarihsel bir gerçeği eleştiriyor. Alt başlığı Bir Peri Masalı olan Hayvan Çiftliği, masalsı bir anlatımla yazıldı ama küçükleri eğlendirecek bir peri masalı değil, çarpıcı bir politik taşlama olarak tasarlandı.

Storytel

Okan Bayülgen: ‘Orwell’in Hayvan Çiftliği “dinlemek” için harika! Böyle bir alışkanlığınız yoksa başlamak için en iyi tercih olabilir. Hayal gücünü uyandıran, ilham veren, çok iyi yazılmış, Türkçemize üstün bir şekilde çevrilmiş bu eseri bir çırpıda dinleyecek, dinlemekle kalmayacaksınız? Bu kısa romanla neler mi yapabilirsiniz? Dünyaya bakışınızı değiştirebilirsiniz. Arkadaşlarınızla söyleşirken sürekli bu kitaptan örnekler verebilirsiniz. Orwell’in diğer eserlerini de merak eder okur ya da dinler böylece yaşadığınız çağı daha iyi anlamlandırabilirsiniz. Size kalmış. Pek bir çaba da gerektirmiyor. Ben bayıla bayıla okudum. Siz sadece dinleyeceksiniz. Ya da arkadaşlarla hep birlikte beraberce oturduğunuz gelecek güzel günlerde, bir arkadaş bu kitaptan söz eder, siz konuyu değiştirmek zorunda kalırsınız. Güzel sağlıklı bir yıl dileğiyle’ dedi.

Kullanıcılar, Storytel’e mobil telefonlarına yükleyecekleri uygulama üzerinden abone olarak ulaşabiliyorlar. Storytel aboneleri, 3.000’in üzerinde Türkçe sesli kitabı, 1.000’e yakın Türkçe e-kitabı, 80.000’den fazla İngilizce sesli kitabı, 120.000’nin üzerinde İngilizce e-kitabı ve birçok podcast’i sınırsız dinleyebiliyor.

Storytel

Storytel Hakkında

Dünyanın en büyük sesli ve e-kitap yayın servislerinden Storytel, 500.000’den fazla başlık ve içeriğini dinleme ve okuma imkanı veren bir abonelik hizmeti sunmaktadır. Vizyonumuz, herkes tarafından her yerde ve her zaman zevkle paylaşılacak harika hikayelerle dünyayı daha anlayışlı ve yaratıcı bir yere dönüştürmektir. Storytel’in streaming servisleri Storytel ve Mofibo markaları altında sunulurken, yayıncılık hizmetleri Norstedts, People’s Press ve Gummerus gibi prestijli Nordik yayınevleri ve sesli kitap yayıncısı StorySide şirketi ile faaliyet göstermektedir. Dünya genelinde 20’den fazla ülkede hizmet veren Storytel’in genel merkezi İsveç Stockholm’dedir.

www.storytel.com