Connect with us

Kitap

Ahmet Mümtaz Taylan “Ben Okurum”un Sezon Finaline Konuk Oluyor, Deniz Yüce Başarır ile “Çavdar Tarlasında Çocuklar”ı Konuşuyor!

Published

on

Deniz Yüce Başarır’ın storytel.tr sponsorluğunda hazırladığı podcast serisi “Ben Okurum”, sezon finalini sevilen oyuncu Ahmet Mümtaz Taylan’ın konuk olduğu yeni bölümüyle yapıyor. Başarır ve Taylan, münzevi yazar J. D. Salinger’ı ve onun kült romanı Çavdar Tarlasında Çocuklar’ı, nam-ı diğer Gönülçelen’i konuşurken edebiyat düşkünlerini bir de sürpriz bekliyor: Romandan bazı bölümler Ahmet Mümtaz Taylan’ın sesinden dinleyicilere ulaşıyor. Çavdar Tarlasında Çocuklar için “Varoluş meseleleriyle uğraştığı için hemen her kuşağa dokunacak bir roman. Bir kere muazzam bir dil becerisi var. Sadece okurları değil, yazarları da etkileyen bir kitap.” yorumunu yapan usta oyuncu sözlerine “Hepimizin gençliği travmalarla dolu. Bu travmaların bir envanteri neredeyse Gönülçelen. Tam da bu yanıyla zaten hiç ölmüyor içimizde.” diye devam ediyor.

Ben Okurum

Sohbetle bilgiyi buluşturan podcast serisi “Ben Okurum”, yine dopdolu bir bölümle sonbahara kadar kısa bir ara veriyor. Deniz Yüce Başarır’ın hazırladığı “Ben Okurum”un sezon finaline, yayımlandığı 1951 yılından bu yana okurların gönlünde kurulduğu tahttan asla aşağı inmeyen, 16 yaşındaki ağzı bozuk, isyankâr ve maceraperest kahramanı Holden Caulfield sayesinde genç okurları da cezbeden kült bir roman damgasını vuruyor: Çavdar Tarlasında Çocuklar ya da Türkiye’de ilk yayımlandığı ismiyle Gönülçelen. Başarır, romanı ve mahremiyetine çok önem veren gizemli yazarı J. D. Salinger’ı, Türk tiyatro ve sinemasının önemli ismi Ahmet Mümtaz Taylan ile konuşuyor. Usta oyuncunun esere duyduğu sevgiyi yansıtan muhabbet dinleyenleri de içine çekerken Taylan, romandan bazı bölümleri seslendirerek dinleyicilere güzel bir sürpriz yapıyor.

Salinger’ı “Verili düzenin hiçbir dayatmasına aldırmayan, hatta karşı olmak için açıkça çaba sarf eden, kararlı, manifestolu bir adam çok genç yaştan itibaren.” diye tanımlayan Ahmet Mümtaz Taylan, roman içinse “Birçok kişi ‘Ya ergen romanı bu’ der. Öyle değil ama. Ya dünyadaki bütün ergenlerin romanıysa ne olacak? Bu azımsanacak bir şey mi?” diyerek eserin önemine dikkat çekiyor. Usta oyuncu “Sadece birkaç kuşak okuru değil, yazarı da yoldan çıkaran, yola sokan bir eser” dediği Çavdar Tarlasında Çocuklar için “Beni dönüp dönüp kitaba bağlayan şey şu, çok sinematografik. Mesleğim, işim gücüm üstünden de söylemek durumundayım. Okurken hemen filmini çekebiliyorsun.” diyor ve ekliyor: “Bütün şiirler, bütün öyküler, bütün romanlar, bütün şarkılar oyuncunun yol arkadaşıdır. Değilse, yalnız yürüyebileceğiniz bir yol değildir o yol.”

Yayıncılık dünyasının deneyimli ismi Deniz Yüce Başarır, “Ben Okurum” adlı podcast serisinin her bölümünde farklı bir konukla birlikte farklı bir kitaba odaklanıyor. Kitaplar üzerine bir arkadaş sohbeti tadında ilerleyen ve aynı zamanda bilgilendiren podcast’te Başarır, kitabın ona hissettirdiklerini anlatırken yazarıyla ilgili anahtar niteliğinde bilgiler vermeyi de ihmal etmiyor. Storytel Türkiye’nin sponsorluğunda hazırlanan “Ben Okurum”un tüm bölümlerine Storytel, Spotify, Apple Podcasts, Podtail, CastBox ve Simplecast’ten ulaşılabilir.

Ben Okurum

“BEN OKURUM” HAKKINDA

Değişen medya düzeninde podcast’ler gün geçtikçe önem kazanıyor. Tüm dünyada sayısı hızla artan bu yeni mecra için Türkiye’de de durum farklı değil. Çoğunlukla sohbet ya da monolog ağırlıklı podcast’lerin arasında, nadir de olsa tematik yapımlar da ortaya çıkıyor. Türkiye’nin en deneyimli yayıncılarından Deniz Yüce Başarır’ın imzasını taşıyan “Ben Okurum” adlı podcast de bu nadir yapımlardan biri. “Ben Okurum”un her bölümünde farklı bir kitaba odaklanan Başarır, kitabın ona hissettirdiklerini anlatırken, yazarıyla ilgili anahtar niteliğinde bilgiler vermeyi de ihmal etmiyor. Her bölümüne farklı bir ismin konuk olduğu “Ben Okurum”u bir arkadaş sohbeti gibi dinlemek de mümkün; kitaplar hakkında konuşan, tartışan, kitap sevgisini paylaşan dostların muhabbeti olarak… Ancak bu sohbetle sınırlı kalmayan podcast, söz konusu kitaptan alıntıları ve Deniz Yüce Başarır’ın kitapla ilgili bilgileri, kendi fikirlerini, yaşanmışlıklarını paylaştığı metinleri de kitap meraklılarına sunuyor. Birbirini tamamlayan, ustalıkla bir araya getirilmiş bu üç parçalı yapısı, “Ben Okurum”u diğer podcast’lerden ayıran en önemli özelliklerinden biri.

DENİZ YÜCE BAŞARIR HAKKINDA

Psikoloji okudu. Seslendirme sanatçılığı, çevirmenlik, televizyon programcılığı ve sunuculuğu yaptıktan sonra 2003 yılında editör olarak Doğan Kitap’ta yayıncılığa başladı. 2017 yılında yayın direktörüyken yayınevinden ayrıldı; aynı yıl genel yayın yönetmeni olarak hep kitap’ın kurucu ekibinde yer aldı. Geçtiğimiz yıl mart ayında bu görevinden de ayrılan Başarır, şu günlerde Storytel’de birçok kitabın sesi olarak ve “Ben Okurum” adlı podcast’iyle dinleyicilerle buluşuyor.