Connect with us

Kültür & Eğlence

İstanbul Devlet Opera ve Balesi (İDOB) 2019’da 79 Bin Sanat Severi Ağarladı

Published

on

istanbul devlet opera ve balesi öne çıkan görsel

İstanbul Devlet Opera ve Balesi yıl boyunca gerçekleştirilen çok sayıdaki etkinlikle, 79 bine yakın sanatseverle buluştu.

Birçok temsili kapalı gişe olan, zaman zaman Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası sahnesindeki temsiller öncesi yaşanan uzun kuyruklarla dikkat çeken İDOB etkinlikleri, İstanbullulara dolu dolu bir opera ve bale yılı yaşattı. 

İDOB sanatçılarının sahne aldığı ve Çaykovski’nin “Uyuyan Güzel” ve Minkus’un “Don Kişot” eserlerinin de yer aldığı 33 bale etkinliği 18 bin 825 izleyiciyi ağırladı.

Repertuarında Massenet’in “Don Kişot”, Gounod’un “Faust”, Donizetti’nin “Don Pasquale”, Bizzet’in “Carmen”, Verdi’nin “Falsataff”, Rahmaninof’un “Aleko” ile Stravinski’nin “Hovardanın Sonu” eserlerinin de bulunduğu 25 opera gösterimi, 14 bin 100’ün üzerinde kişiyi konuk etti. Yıl içinde “Minifest”, “Güldestan” ve “Dans Ana-Log” eserlerinde yer verilen modern dans gösterilerinin sunulduğu etkinlikleri izleyenlerin toplam sayısı 8 bin 340 kişi.

“İspanya Güneşi”, “Açılış Konseri”, “Winterreisse”, “Yeni Yıl Konseri”, “Messa Da Requeim”, “Senfonik Konser”, “Napolitan Konseri” ve “Cumhuriyet Konseri” gibi 46 konsere imza atan İDOB sanatçılarını 22 bin 500 kişi dinledi. 

istanbul devlet opera balesi 2019

İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde gerçekleşen bu konserlerin yanı sıra, “Gezginci Çocuk”, “Dans Et Şarkı Söyle” ve “Sihirli Flüt” eserlerinin de içinde bulunduğu 15 çocuk oyunu sergilendi ve 7 bin 800 çocuk izleyici bu sürükleyici ve nefes kesen oyunları büyük bir keyifle takip etti.

devlet opera balesi

“Yunus Emre” eseri gibi opera ve balenin bir arada sunulduğu 6 temsili gösterimleri 3 bin 400’e yakın kişi izledi. Bir diğer gösterim olan “Mançalı Adam” müzikali 9 kez gösterime girmiş olup 3 bin 800 izleyici sayısına ulaşmıştır.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi (İDOB) Müdürü ve Sanat Yönetmeni Suat Arıkan’ın yaptığı değerlendirmede, Atatürk Kültür Merkezi’nden (AKM) çıktıktan sonra kapasitelerinin düştüğüne dikkat çekmekle birlikte şunları söyledi: “Az görünse de bu bir başarı. Çünkü koltuk kapasitelerimiz çok kısıtlı. Yaklaşık 157 kez “Perde” dediğimize göre, perde başına 500 kişi denk geliyor. Bunun dışında biletsiz sunduğumuz, yararlı konserlerimiz de etkinliklerimiz de var, Arkeoloji Müzesi Bahçesi ve fuaye konserleri gibi. Bunların da bu istatistikte yer almadığını düşünürsek, yaklaşık 90-100 bin kişiye denk gelen bir seyirci kapasitemiz söz konusu.” dedi.

youtube izlenme hilesi

Yazar: Kadir Mert Mavuk