Connect with us

Tiyatro

Sahne Tozu Yutanlar’ın 19. Bölümü Zorlu PSM YouTube Kanalında!

Published

on

sahne

Zorlu PSM’nin sahne heyecanını paylaşan özel isimleri bir araya getirdiği YouTube serisi “Sahne Tozu Yutanlar”, yeni bölümünde hem tiyatro sahnelerinin hem de ekranların sevilen isimleri Ali Düşenkalkar ve Ragıp Savaş’ı bir araya getirdi. Deneyimli oyuncuların hem pandemi sürecini nasıl geçirdiklerini hem de sahneye olan tutkularını izleyenlerle paylaştıkları “Sahne Tozu Yutanlar”ın yeni bölümünü Zorlu PSM YouTube kanalından izleyebilirsiniz.

Özgün formatlardaki dijital içerikleriyle seyircilere farklı deneyimler sunmayı sürdüren Zorlu PSM, “Sahne Tozu Yutanlar” programında, deneyimli isimlerin samimi sohbetleriyle sahnede olmanın ruhunu paylaşıyor.

sahne

Ali Düşenkalkar ve Ragıp Savaş keyifli sohbetleriyle “Sahne Tozu Yutanlar”ın yeni bölümünde 

Her hafta, sahne heyecanını paylaşan sanatçıların, hem birbirlerine merak ettiklerini sordukları hem de sahnenin kendileri için taşıdığı anlamı paylaştıkları Zorlu PSM’nin YouTube serisi “Sahne Tozu Yutanlar”da bu hafta; hem tiyatro sahnesinin hem de ekranların sevilen isimleri Ali Düşenkalkar ve Ragıp Savaş keyifli sohbetleriyle kamera karşısına geçti.

“Tırla köyleri dolaşarak tiyatro yaptık.”

Deneyimli tiyatrocun Ali Düşenkalakar, pandemi sürecinde televizyon ekranlarında olmanın yanı sıra tiyatro yapabilmek adına da farklı girişimleri olduğunu anlatırken; “ Tiyatro yapabilmek için tırla köyleri dolaştık. Farklı bölgelerde, açıkhavada ve pandemi koşullarına uygun şekilde köydeki insanlarla tiyatroyu buluşturmak inanılmaz bir deneyim oldu. Tiyatroyu sadece sahnelerle sınırlandırmamak gerekiyor. Köyleri dolaşmamıza hayretler içerisinde bakan herkese Shakespeare’den bir alıntıyla cevap veriyordum. “Bütün dünya bir sahnedir.” Sonuçta önemli olan oynayabilmek ve seyirciyle buluşabilmekti. Bunun için biz de çabaladık. Seyircilerin mutluluğunu görmekse paha biçilemez ve tarifsiz bir duyguydu gerçekten.” ifadelerini kullandı.

“Aynayı kendimize çevirmemiz, çuvaldızı kendimize batırmamız gerekiyor.’’

 ‘’Özleştiri verebilmeliyiz.’’

 ‘’Dayanışma gösterilebilirdi.’’

Tiyatro’nun yalnızca sahne üzerinden ibaret olmadığının da altını çizen Ragıp Savaş ise; “ Ben de senin gibi ödenekli bir tiyatroya bağlıyım. Bunun nasıl büyük bir şans olduğunu bu süreç de bizlere gösterdi aslında. Ama elbette bizim şanslı olduğumuz kadar bu süreci çok zor şartlarda geçiren bir dolu arkadaşımız da oldu. Tiyatro sahne arkasından gişesine kadar pek çok diğer alanın ve bu alanda emek veren arkadaşımızı da içinde barındırıyor. Özellikle ödeneksiz ve bağımsız tiyatroların yaşadığı zorluklar oldukça üzücüydü. Elbette burada aynayı kendimize çevirip, çuvaldızı kendimize batırarak öz eleştiri de verebilmeliyiz. Ödenekli tiyatrolarda çalışan herkes her ay düzenli olarak aldıkları ücretlerinden cüzi bir miktar bile olsa dayanışma gösterebilirdi.” ifadelerini kullandı.

Ali Düşenkalkar ve Ragıp Savaş’ın sahne anılarını paylaştıkları keyifli ve bir o kadar da içten sohbetini izleyebileceğiniz “Sahne Tozu Yutanlar”ın yeni bölümünü Zorlu PSM YouTube kanalından izleyebilirsiniz.