Connect with us

Sinema

Sinema, Televizyon, Ses Kültürleri ve Algoritmalar

Published

on

ses kültürleri

İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü tarafından düzenlenecek “Sinema, Televizyon ve Ses Kültürlerinde Algoritmalar: Yeni Bilme ve Hikaye Anlatma Biçimleri” başlıklı uluslararası konferans 29 ve 30 Nisan tarihlerinde çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek. İki gün sürecek uluslararası konferansta 10 farklı ülkeden 30 konuşmacı, her geçen gün daha fazla dijital veriye dayalı hale gelen sinema, televizyon ve ses mecralarının farklı algoritmik süreçlerden nasıl etkilendiğini tartışacak.

ses kültürleri

Algoritmik mekanizmaların çağdaş görsel ve işitsel kültürün biçimlenmesinde en belirleyici faktörlerden biri olarak ortaya çıkışını odağına alacak konferansta; Bremen Üniversitesi’nden Dr. Christian Katzenbach, Teesside Üniversitesi’den Dr. Diğdem Sezen ve Groningen Üniversitesi’nden Dr. Robert Prey gibi isimler konuşma yapacak. Platform kültürleri, yaratıcı hikaye anlatım süreçleri, affektif karşılaşmalar gibi panel başlıkları altında akış platformlarında görselin estetiği ve etiği, sinema ve televizyonda veri tabanlı algoritmik temsiller, akış platformlarının kültürlerarası etkileri, Spotify listelerinde toplumsal cinsiyet, ırk, etnisite, ulus gibi birçok konu tartışılacak.

İngilizce ve çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek etkinliğin programı, konuşmacılar hakkında detaylı bilgi almak ve etkinliğe katılım için kayıt olmak isteyenler https://bit.ly/3eykRGT web adresini ziyaret edebilirler.