Connect with us

Müzik

Sounds of Darağaç Bu Cuma 18.00’da

Published

on

sounds of darağaç

‘Sounds of Darağaç’ projesi, İzmir Alsancak bölgesinde bulunan Umurbey Mahallesi’nde son 6-7 senedir yaşayan ve/veya üreten sanatçıların oluşturduğu Darağaç Kolektifi’nin yakın eksenlerdeki uyduları arasında yer alan İstanbul/Amsterdam merkezli plak şirketi ‘LU Records’ ve İzmirli altkültür müzik kolektifi ‘Apeiron’ ile yaptığı işbirliği sonucunda ortaya çıktı.

sounds of darağaç

‘Sounds of Darağaç’, gün içerisinde yoğun bir insan trafiğine sahne olan dar sokaklı küçük bir oto sanayi çevresinde yer alan dinamik ve kozmopolit bir hayatın oluşturduğu ses alanlarını belgeleyen işitsel bir hafıza projesi. Yağcı, boyacı, çay ocağı, ganyan bayii, köfteci, motorcu gibi farklı alanlarda faaliyet gösteren esnafa ev sahipliği yapan mahallede; bu esnaflar tarafından ortaya çıkarılan çeşitli seslerin yanı sıra, mahallede yankılanmış absürt ve gelişigüzel sesleri de içerisinde barındıran bir ses kütüphanesi oluşturuldu.

Mahalledeki günlük seslerin kayıtlarından oluşan bu kütüphane içerisinde yer alan sesleri de kullanarak ürettikleri şarkılar ile 90BPM ekibinden Da Poet ve Kayra, Artesian Sounds ekibinden Aleksandir ve Emre Can Swim; ‘Sounds of Darağaç’ serisinin ilk yayınına konuk olan sanatçılar oldu. Albümden bir şarkı için hazırlanan bir video klip gösterimi ve mahalleye yayılmış birden fazla mekan ve araçta eş zamanlı albüm dinletisi eşliğinde gerçekleştirilecek ‘Sounds of Darağaç’ projesinin lansman etkinliği, katılımcılara içerisinde bulundukları mahallenin işitsel deneyimini yaşatacak.

2 Nisan Cuma günü 18:00’de 1519 ve 1532 sokaklar merkez olmak üzere, sizi de mahalleye demeye davet ediyoruz!