Connect with us

Gündem

Spotify’da Dinleyicilerin Sağlıklı Yaşam Temalı Podcastlere İlgisi Devam Ediyor

Published

on

spotify

Sağlıklı Yaşam: Sadece bir karantina trendi mi yoksa kalıcı mı olacak? Spotify verileri, dinleyicilerin aradan bir yıl geçtikten sonra da sağlıklı yaşamı benimsemeye devam ettiklerini gösteriyor.

Pandemi nedeniyle bir yılı evde geçirmiş olduğumuz gerçeği ile yüzleştiğimizde gördük ki insanların günlük yaşamları oldukça değişti ve çoğu, mümkün olan her yerde biraz olsun rahatlamak için yoğun programları arasında bir mola verebilmenin arayışı içinde.

İster kendimize dönmek ve belki de kafamızı biraz olsun boşaltmak için huzurlu bir meditasyon ister sağlıklı ve dengeli bir yeme alışkanlığı için beslenme rutinlerini tazelemek ister yatma zamanı geldiğinde huzurlu bir uykuya dalmak için sesli kitap dinlemek olsun, Spotify’ın yeni verileri insanların akıl sağlıklarını korumak ve kendilerini evde kalmaya adapte etmek için yeni yöntemler bulmalarıyla, sağlıklı yaşam odaklı içeriklere olan ilginin de yükseldiğini ortaya koyuyor.

İnsanların karantina sırasında yaşam tarzlarını nasıl değiştirdiklerini ve nasıl pozitif kaldıklarını anlamak için Spotify, audio dünyası takipçilerinin sağlıklarıyla ilgilenmek ve aradan bir yıl geçse dahi sağlıklı yaşam odağına devam etmek için nasıl ilham aldıklarını göstermek üzere son 12 ayda sağlık odaklı audio içeriklerde ortaya çıkan trendleri açıkladı.

Spotify ayrıca, dinleyicilerin sağlık odaklı podcast’lerin ötesinde kişisel gelişim temalı içerikler  konusunda da nasıl bir eğilim sergilediklerine ışık tutuyor. Profesyonel düzeyde bakınca ise kullanıcıların, düşünce yapısı, kişisel gelişim ve hatta karantina sırasında yaratıcı ilham gibi konularda daha fazla şey duymak için iş alanındaki podcast’lerden de yararlandıklarını görüyoruz

Türkiye’de pandeminin başından beri meditasyon konulu içeriklere ilgi büyük

Pandemiyle birlikte sadece geçtiğimiz bir yıl boyunca, dünya genelinde dinleyicilerin Spotify’daki sağlık odaklı podcast yayınlarını dinleme oranı yüzde 116 oranında arttı. Bu oran Türkiye’de daha da yükseliyor ve yüzde 177 ile globaldeki artışın da ötesine geçiyor.

Tüm dünyada sağlıklı yaşam odağında en çok dinlenen podcast kategorileri kişisel gelişim, meditasyon ve beslenme şeklinde sıralanırken, Türkiye’de meditasyon temalı içerikler biraz daha öne çıkıyor. Türkiye’de sağlıklı yaşam alanında en çok dinlenen podcast kategorileri, kişisel gelişim, meditasyon, meditasyon & rahatlama gibi konularda içerik sunan yayınlardan oluşuyor. Unicornun GözüyleMindfulness ve Yıldız Tozu gibi podcast yayınları bunlardan bazıları.

 Türkiye’de sağlıklı yaşam podcast’leri ne kadar dinleniyor?

Türkiye’de Spotify kullanıcıları, Mart 2020 ile Şubat 2021 tarihleri arasında ortalama olarak 85 milyon dakikanın üzerinde sağlıklı yaşam odaklı podcast yayınlarını dinledi. Türkiye’de bu alanda en çok dinlenen podcast yayınları ise sırasıyla şöyle:  Merdiven Altı TerapiYeşim’in ŞifaEvi ve Olumlu Dünya

Sağlıklı yaşam dışında ne tür podcast içerikleri ilgi çekiyor?

Girişimcilik ve yeni beceriler edinme gibi yeni alanlarda yeteneklerini ve bilgi birikimlerini geliştirmek üzere iş ve teknoloji temalı podcast yayınlarına merak saran dinleyiciler, pandemide sağlıklı yaşam konusundan farklı içerikler de arıyor. Ocak 2020 ile Mart 2021 arasında derlenen verilere göre, bu kategorideki dinlenme oranı dünya genelinde yüzde 73 artış gösterdi. Türkiye’de ise bu oran yüzde 51 dolaylarında.

Dinleyiciler çok açık bir şekilde üretkenlik konusunda itici bir gücün ihtiyacı içinde. Spotify tarafından yakın zamanda gerçekleştirilen bir araştırmaya göre, ankete katılanların üçte biri, üretken anları süresince başarıya giden yoldaki en büyük itici gücün audio olduğunu dile getiriyor. Spotify ayrıca, ankete katılanların yüzde 75’inin, audio içeriğinin aktiviteye özel olması gerektiği konusunda bir uzlaşma içinde olduğunu belirtiyor.

Türkiye’de de pandemi döneminde dinleyiciler, yeteneklerini geliştirmek için iş ve teknoloji alanındaki podcast içerikleriyle ilgileniyor. Bu alanda en çokc adlı podcast yayını dinleniyor.

*Verimliliğin her biri için ne anlama geldiğini ve günlük hayatlarında üretkenliklerini nasıl yönettiklerini keşfetmek üzere bu araştırma ABD ve İngiltere’de 4000 bin yetişkin ile yürütüldü. 6 Amerikalı katılımcının niteliksel anılarını da içeren rapor, 2021 yılının Mart ayında yayınlandı.

Spotify’da Mart 2020’den beri dünya genelinde sağlıklı yaşam temalı en popüler 5 podcast kategorisi:

 1. İçe dönüş
 2. Kişisel gelişim
 3. Meditasyon
 4. Rahatlama
 5. Beslenme

Spotify’da Mart 2020’den beri Türkiye’de sağlıklı yaşam temalı en popüler 10 podcast yayını:

 1. Merdiven Altı Terapi
 2. Yeşim’in ŞifaEvi
 3. Olumlu Dünya
 4. Unicornun Gozuyle
 5. Doğan Cüceloğlu
 6. Mindfulness
 7. Organik Beyinler Podcast
 8. Psikolog Tülay Kök
 9. Psikolojik
 10. Yıldız Tozu

Spotify’da Mart 2020’den beri Türkiye’de iş ve teknoloji temalı en popüler 10 podcast yayını:

 1. Zihnimin Kıvrımları
 2. Bu Mu Yani?
 3. Bir Yaşam Felsefesi Olarak Girişimcilik
 4. Devinimler
 5. Hayat Okulu
 6. Haftalık Gündem Değerlendirmesi
 7. Teknoloji ve Bilim Notları
 8. İş Geliştirme ve Satış 101
 9. girişimci muhabbeti
 10. Hayati Mevzular