Connect with us

Festival

Hollanda’dan Pan~//Catwalk, İstanbul Fringe Festival 2021 Hybrid’de

Published

on

Geçen yıl İstanbul Fringe Festival programında online olarak izleyicilerle buluşan Pan~//Catwalk, bu yıl Hollanda Krallığı’nın katkılarıyla İstanbul’a geliyor. Festival kapsamında ilki 21 Eylül’de Müze Gazhane’de gerçekleşen performans, 24 Eylül Cuma günü saat 18.00’de Kadıköy Belediyesi’nin de destekleriyle Mehmet Ayvalıtaş Meydanı’nda halka açık bir gösterim yapacak.

Pan

Zwermers ekibi, iki oyuncu, bir kemancı ve bitmek bilmez kombin önerisiyle insanlığın çeşitliliğine ve renkliliğine bir övgü sunuyor. Kıyafetlerimiz bizim kim olduğumuzu, kim olmak istediğimizi ve hatta kim olmak zorunda kaldığımızı ifade ediyor. Bu “ikinci deri” bizi ne kadar tanımlıyor? İnsanlar mı kıyafeti taşıyor, kıyafetler mi insanları? Hauschka ve Philip Glass gibi bestecilerden ilham alan loop station ve kemanlı tek kişilik bir orkestra ve sonsuz kıyafet değişiminden oluşan bir döngüde Zwermers ekibi “cinsiyet ve kimlik” üzerine eğiliyor; insanları etiketlerden arındıran, kadınlık ve erkeklik hakkındaki kuralcı çerçeveleri sorgulayan bir inceleme sunuyor.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla, İBB iştiraklerinden Kültür AŞ’nin Şehir Sponsorluğunda ve Hollanda Krallığı’nın destekleriyle gerçekleşen Istanbul Fringe Festival 2021 Hybrid’deki tüm etkinliklerin biletlerine Mobilet üzerinden ulaşılabiliyor.

Pan

Pan~//Catwalk (Zwermers)

24 Eylül Cuma, 18:00
Kadıköy Mehmet Ayvalıtaş Meydanı

Konsept: Zwermers
Performans: Inez Wolters, Paul van de Waterlaat
Müzik: Wouter de Belder
Dramaturji: Loes Buenen
Teknik: Sander Verbiest

Format: Fiziksel
Süre: 34 Dakika
Tür: Performans

Fringe Festival Nedir?

“Alternatif”, “keşfedilmemiş”, “sınır” anlamına gelen Fringe’in hikayesi, 1947 yılında Uluslararası Edinburg Festivali’ne misafir olarak katılan ve gösterilerini “bir kenarda” sergileyen 8 ekip ile başladı. Bu oluşum, çağdaş gösteri sanatları alanındaki en prestijli festivallerden biri olarak görülen Edinburg Fringe’e dönüştü. Bugün Fringe Festivalleri, her yıl dünyanın farklı şehirlerinde 170 bin sanatçıyı, 250 farklı mekanda ve 60 bin etkinlikte, yaklaşık 19 milyon kişiyle buluşturuyor. Her şehirde farklı ölçek ve formlarda düzenlenen Fringe Festivalleri alternatif ve yenilikçi işler üreten genç sanatçılara işlerini uluslararası platformda sergileme imkanı sunuyor.

Istanbul Fringe Festival, tüm dünyada olduğu gibi çeşitliliği ve özgünlüğü İstanbul’un kent dinamiği ve çok kültürlü doğasıyla buluşturuyor. 18 – 22 Eylül 2019 tarihleri arasında ilki gerçekleştirilen festival, 22 performans, 6 workshop ve 3 partiyle, 18 farklı destekçi mekanda, 3000’den fazla seyirciyi bir araya getirdi. İkinci yılında pandemi koşullarında online ortama taşınan Istanbul Fringe Festival, Türkiye’nin tamamen dijital ilk performans sanatları festivali oldu. Istanbul Fringe Festival 2020 Online, 21 – 27 Eylül 2020 tarihlerinde, Türkiye’den ve yurt dışından toplam 15 ekibin işleri, söyleşi ve atölyeleri YouTube, Instagram ve Zoom’da 30 binin üzerinde görüntülenme aldı. Çoğulcu ve disiplinlerarası bir temele dayanan Istanbul Fringe Festival, yeni ve dinamik olanı kültür ve sanat yoluyla arayan katılımcılarını, çoğulcu ve yenilikçi bir atmosfere davet ediyor.

Başvuru ve festival programını takip etmek için:
https://www.youtube.com/c/FringeIstanbul
https://www.fringeistanbul.com/home
https://www.facebook.com/istanbulfringe/
https://www.instagram.com/fringeistanbul/