Connect with us

Kitap

Lanetli Krallar Serisi, 70 Yıl Sonra İlk Kez Türkçe’de!

Published

on

Maurice Druon’un, Yakışıklı Philippe lakabıyla tanınan IV. Philippe dönemindeki Fransız monarşisini anlattığı epik tarihi roman serisi Lanetli Krallar, ilk kez Türkçe’de! Fransa’da 1955 yılında yayımlanmaya başlayan ve George R. R. Martin’e, dünyaca ünlü Taht Oyunları (Game of Thrones) serisini yaratma ilhamını veren seri yaklaşık yetmiş yıl sonra ilk kez, Epsilon logosuyla okurlara ulaşıyor. Druon’un, Capet Hanedanı’nın çöküşünden Yüz Yıl Savaşları’nın başlangıcına uzanan çalkantılı dönemi ustalıkla aktardığı ve tamamı gerçeklere dayanan serinin ilk kitabı Demir Kral, raflarda yerini aldı.

Lanetli Krallar

Epsilon, serinin ilk kitabı Lanetli Krallar I – Demir Kral’ı okurlarla buluşturdu

Fransızca aslında yedi kitaptan oluşan Maurice Druon imzalı tarihi roman serisini toplam üç ciltte yayımlayacak olan Epsilon, serinin ilk kitabı Lanetli Krallar I – Demir Kral’ı okurlarla buluşturdu. 1955 yılında yayımlanmaya başlayan tarihi roman serisi, yetmiş yıl sonra ilk kez Epsilon tarafından, Ahmet Deniz Altunbaş’ın özenli çevirisiyle dilimize kazandırıldı.

Tamamı gerçeklere dayanan Lanetli Krallar, Fransa Kralı IV. Philippe, oğulları, kızları ve Tapınak Şövalyeleri’nin lanetinden başlayıp Capet hanedanının çöküşüyle Yüz Yıl Savaşları’nın köklerine uzanan olağanüstü bir tarihi roman serisi. Benzerlerinden farklı olarak, gerçekte var olan tarihi kişileri ve yaşanmış olayları bir romana dönüştüren seri, ikonik kimlikleri birer roman karakterine indirgeyip onlar adına diyaloglar yaratarak son derece başarılı bir edebi eser olarak okuyucuya ulaşıyor.

Dünyaca ünlü Taht Oyunları (Game of Thrones) serisinin yazarı George R. R. Martin, kendisine seriyi yaratma ilhamını veren Lanetli Krallar’ın yazarı Maurice Druon için “Alexandre Dumas’dan sonra Fransa’dan çıkan en büyük tarihi romancı” yorumunu yapıyor. Martin, “Gerçek ‘Taht Oyunları’ nasıl olurdu diye düşünüyorsanız, yanıtı işte bu seride.” dediği Lanetli Kralları “Bir tarihi romandan beklenecek her şey var: Demir krallar ve boğdurulan kraliçeler, savaşlar ve ihanetler, yalan ve şehvet, kandırmaca, hanedanların rekabeti, Tapınak Şövalyeleri’nin gizemi, doğumda değiştirilen bebekler, kılıç ve günah, büyük bir hanedanın çöküşü; üstelik –hemen hemen– tamamı doğrudan kronikler ve tarih sayfalarından alınma. Emin olun, Capet ve Plantagenet’lerin, Stark’lar ve Lannister’lardan geri kalır yanı yok.” diye anlatıyor.

Maurice Druon’un kaleme aldığı, Ahmet Deniz Altunbaş’ın dilimize çevirdiği Lanetli Krallar I – Demir Kral, Epsilon logosuyla raflarda ve internet satış sitelerinde!

MAURICE DRUON HAKKINDA

Languedoc, Flandre, Brezilya ve Rusya kökenli bir ailenin çocuğu olarak 23 Nisan 1918 tarihinde Paris’te doğan Maurice Druon, şair Charles Cros’nın büyük yeğeni ve Joseph Kessel’in yeğeni olduğu için güçlü bir edebi mirasla büyüdü. Çocukluğu Normandiya’da geçen yazar Michelet Lisesi’nde eğitim gördüğü sırada Liseler Arası Ulusal Yarışma’da ödül aldı. Sonra Siyaset Bilimleri okudu. On sekiz yaşından itibaren edebiyat dergilerinde ve gazetelerde eserleri yayımlandı. 1940’ın başında Saumur Süvari Okulu’ndan yedek subay olarak mezun oldu ve Fransa Savaşı’na katıldı.

Ateşkesten sonra terhis olarak serbest bölgeye gitti ve burada ilk tiyatro oyunu Megarea’yı sahneye koydu. Bu sırada Fransa direniş hareketi ile irtibata geçti. 1942’de Fransa’dan kaçtı, gizlice İspanya ve Portekiz üzerinden geçerek Londra’da General de Gaulle’ün Özgür Fransız Kuvvetleri’ne katıldı. General de Astier de La Vigerie’nin yaverliğini yaptı, daha sonra Onur ve Vatan programında sunuculuk yaptı ve içişleri komiserliğine bağlı çalışırken, daha sonra amcası Joseph Kessel ile beraber direniş hareketinin marşı olacak “Partizanların Şarkısı” adlı şarkının sözlerini yazdı ve onu Avrupa Birliği’nin öncülerinden biri yapan “Bir Avrupalının Mektupları” adlı ilk makalesini kaleme aldı. Savaşın sonuna dek müttefik ordularda savaşın muhabirliğini yaptı.

1946’dan itibaren kendisini edebiyata adadı, ancak kamusal hayatla ilgilenmekten asla vazgeçmedi. 1948’de Les Grandes Familles ile Goncourt Ödülü’nü aldı, ardından Lanetli Krallar’ın başarısı üzerine tüm eserleri için Prince Pierre de Monaco Ödülü’nü aldı. 1966’da, kırk sekiz yaşında, Georges Duhamel’in yerine Académie Française’e seçildi. De Gaulle ahlakına olan sadakati nedeniyle, 1973’ten 1974’e dek Kültür Bakanlığı görevini üstlendi, daha sonra 1978’den 1981’e kadar Paris milletvekilliği yaptı, aynı zamanda Fransa’nın Avrupa Konseyi temsilcisi ve Avrupa Parlamentosu üyesi görevlerini yerine getirdi. Maurice Druon, Kasım 1985’ten itibaren Fransızca dilinin yayılmasını desteklemek amacıyla Académie Française daimi sekreterliğine getirildi. Yazar ayrıca Fas Krallığı Akademisi, Atina Akademisi ve Lizbon Bilimler Akademisi üyesidir.

Lanetli Krallar

Bilgi için: epsilonyayinevi.com

instagram.com/epsilonyayinevi

facebook.com/EpsilonYayinevi

twitter.com/epsilonYayinevi

youtube.com/channel