Connect with us

Kitap

Kenan Kocatürk ve Metin Celal “Hayatımız Kitap”ın Yeni Bölümünde

Published

on

“HAYATIMIZ KİTAP”IN 18 MART’TAKİ YENİ BÖLÜMÜNDE, KENAN KOCATÜRK ve METİN CELAL TÜRKİYE’DE YAYINCILIĞIN YOLCULUĞUNU ve SORUNLARINI KONUŞUYOR!

Türkiye Yayıncılar Birliği’nin, yoğun istek üzerine devam etmesine karar verilen online programı “Hayatımız Kitap”ın 18 Mart 2021 Perşembe akşamı 21.00’de canlı yayınlanacak yeni bölümünde Metin Celal’in konuğu, Literatür Yayınları’nın kurucusu ve Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk olacak. Kitaba ve yayıncılığa odaklanan programın yeni bölümünde, programı hazırlayan ve sunan Metin Celal ile konuğu Kenan Kocatürk; ülkemizde yayıncılık sektörüne uzun yıllardır önemli katkılarda bulunan Kocatürk’ün yayıncılık hikâyesini, dünden bugüne Türkiye’de yayıncılığın yolculuğunu ve sektörün sorunlarını konuşacaklar. “Hayatımız Kitap”, yayın saatinde Türkiye Yayıncılar Birliği’nin YouTube kanalından canlı olarak izlenebilir.

 kenan kocatürk

Yayıncı ve yazar Metin Celal ile gazeteci ve yazar Sibel Oral, yoğun ilgi üzerine devam etmesine karar verilen “Hayatımız Kitap” programını dönüşümlü olarak yönetiyorlar. Program, yayıncılık sektörünün paydaşlarını bir platform üzerinde bir araya getirerek sektörde çalışanları, sektörle ilgili kişileri, öğrencileri ve Türkiye Yayıncılar Birliği üyelerini bilgilendirmeyi; ufuk açıcı sohbetlerle geleceğe dair öngörüleri, sorunları, yeni fikirleri masaya yatırmayı; topluma yayıncılığı anlatmayı; okumanın önemi ve gerekliliği konusunda bilinç kazandırmayı ve yayıncılık sektörüne itibar kazandırmayı hedefliyor.

Uzun yıllardır yayıncılık dünyasına değerli katkılar sunmuş yayıncı ve yazar Metin Celal, online “Hayatımız Kitap” programında iki haftada bir perşembe günleri yayıncılar, genel yayın yönetmenleri ve editörlerle sohbet ediyor. Metin Celal ve konukları programda, yayıncılık sektöründeki gelişmeler, sorunlar, çözüm yolları, yayın politikaları ve okuma kültürü konularına yoğunlaşıyor. Deneyimli gazeteci ve yazar Sibel Oral ise iki haftada bir perşembe günleri yazarlarla sohbet ederek “Hayatımız Kitap”ta seyircilere, yazma deneyimleri, yeni kitapları ve Türkiye’de okur eğilimleri ve okuma kültürü konularında yoğunlaşan bir program içeriği sunuyor.

Her perşembe 21.00-21.45 saatleri arasında canlı yayınlanan “Hayatımız Kitap” programı, Türkiye Yayıncılar Birliği’nin YouTube kanalından izlenebiliyor. “Hayatımız Kitap”ın önceki bölümlerine ise yine YouTube’dan ulaşılabiliyor.

KENAN KOCATÜRK HAKKINDA

1977 yılında yayıncılık sektörüne adım attı. 1988 yılında kurduğu Literatür Yayıncılık’ta uluslararası saygın yayıncılarla işbirliği yaparak Türkiye’de İngilizce textbook pazarının gelişmesine katkıda bulundu. Üniversite kampüslerinde Bookstore İşletmeciliği projesiyle kitabevleri kurdu, akademik alandaki temel ders kitaplarını Türkçe’ye kazandırdı. Literatür Yayıncılık, co-publishing yöntemiyle kaliteli kitap üretimi alanında da Türkiye’de öncülük yaptı. Kocatürk, 2007 yılında ülkenin önde gelen yayıncılarıyla birlikte kitap dağıtım hizmetlerinde yeni bir ufuk açan Punto Kitap Hizmetleri’nin kurucuları arasında yer aldı ve yöneticiliğini yaptı.

2003 yılından beri yayın dünyasının sivil toplum kuruluşu olan Türkiye Yayıncılar Birliği’nin Yönetim Kurulu’nda sektörün gelişmesi için çalışmalar yapan Kocatürk, Nisan 2017’den beri derneğin yönetim kurulu başkanlığını yürütmektedir.

kenan kocatürk

METİN CELAL HAKKINDA

1961, Ankara doğumlu. ODTÜ Petrol Mühendisliği Bölümü’nde (1979) ve İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu’nda öğrenim gördü. Çeşitli yayınevlerinde ve dergilerde (Karacan, Güneş vb.) redaktörlük ve yazı işleri müdürlüğü yaptı. İmge/Ayrım (1984), Yeryüzü Konukları (1984) Poetika (1985), Fanatik (1989) ve Sombahar (1990 – 1996), Özgür Edebiyat (2007 – 2013) şiir ve edebiyat dergilerinin yazı kurullarında yer aldı, yayın yönetmenliğini yaptı. 2013-2017 yılları arasında iki dönem, daha önce Genel Sekreterlik görevini yürüttüğü Türkiye Yayıncılar Birliği’nin Başkanlık görevini yürüttü. 1992 yılından beri Parantez Yayınları’nın yöneticisidir.

SİBEL ORAL HAKKINDA

2000 yılında başladığı gazetecilik mesleğine kültür sanat alanında yoğunlaştı. Taraf Kitap, Radikal Kitap ve Cumhuriyet Kitap’ın yanı sıra IAN Edebiyat, Milliyet Sanat dergilerinde söyleşi dizileri ve yazıları yayımlandı. Almanak ve kolektif kitaplara katkıda bulundu ve uzun süre kitap kritik sitesi K24’ün yayın yönetmenliğini yaptı. Beni Beklerken adlı ilk romanı 2007 yılında, Zayi-Harp ve Darp Ülkesinde Bir Selvi adlı romanı 2011’de, bir araştırma inceleme kitabı olan Toprağın Öptüğü Çocuklar 2015’te yayımlandı. Yeni kitabı Tanıyalım Bu Sefer Birbirimizi yakında yayımlanacak.

TÜRKİYE YAYINCILAR BİRLİĞİ HAKKINDA

Uluslararası Yayıncılar Birliği’nin (International Publishers Association–IPA) Türkiye’yi temsil eden üyesi Türkiye Yayıncılar Birliği; yayıncılık mesleğini geliştirmek, sektörel sorunları çözmek, korsanla mücadeleye destek sağlamak, telif hakları ile yayınlama özgürlüğünü korumak, okuma kültürünün gelişimine katkıda bulunmak ve Türkiye’yi uluslararası boyutta bir yayıncılık merkezi haline getirmek için çalışıyor. 1985 yılında kurulan Türkiye Yayıncılar Birliği’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı ise Kenan Kocatürk tarafından yürütülüyor.