Connect with us

Kitap

Oyuncu Merve Engin “Ben Okurum”da Anlatıyor

Published

on

Oyuncu Merve Engin, deneyimli yayıncı Deniz Yüce Başarır’ın podcast’i “Ben Okurum”un yeni bölümüne konuk oluyor. İkili, Rus edebiyatının en önemli isimlerinden Mihail Bulgakov’un, ölümünden ancak çeyrek asır sonra yayımlanabilen romanı Usta ve Margarita’yı, kitaptan bölümler eşliğinde konuşuyorlar. Eserin büyük hayranı Merve Engin, Usta ve Margarita’yı “Uzamsız, mekansız bir roman” diye tanımlıyor ve coşkuyla ekliyor: “O kadar cafcaflı bir dünya ki!”

Sohbetle bilgiyi buluşturan “Ben Okurum” podcast’inin yeni bölümünün konusu, Rus edebiyatının en önemli isimlerinden biri, Mihail Bulgakov ve onun, ölümünden ancak çeyrek asır sonra yayımlanabilen romanı Usta ve Margarita. Deniz Yüce Başarır’ın kitaptan neşeli ve gerçeküstü bölümler de okuduğu bölüm, romanın kahkaha ile gerilim, özgürlük ile esaret arasında gidip gelen karnaval coşkusundaki dünyasına girmek için adeta bir ilk adım.


Oyuncu Merve Engin "Ben Okurum”da Anlatıyor


Deniz Yüce Başarır, fanteziyle gerçekleri bir araya getiren Usta ve Margarita’nın büyük hayranı oyuncu Merve Engin ile sıcak bir sohbet gerçekleştiriyor ve dinleyenleri sanatlar arasında küçük bir yolculuğa çıkarıyor. Güzel oyuncu, “Kütüphanemde Usta ve Margarita’nın 10 ayrı dilde, Türkçesinden de ilk baskısından son baskısına kadar hemen hepsi var” diyerek hayranlığının boyutunu gözler önüne seriyor. Mihail Bulgakov’un ömrünün, romanı bitirmeye yetmediği konuşulurken ise Engin esprili şekilde “Bir de bitirseymiş, başımıza neler gelirmiş değil mi?!” yorumunu yapıyor.

 

Storytel Türkiye’nin sponsorluğunda hazırlanan “Ben Okurum”un tüm bölümlerine Spotify, Apple Podcasts, Podtail, CastBox ve Simplecast’ten ulaşılabilir.


Oyuncu Merve Engin "Ben Okurum”da Anlatıyor


“BEN OKURUM” HAKKINDA

Değişen medya düzeninde podcast’ler gün geçtikçe önem kazanıyor. Tüm dünyada sayısı hızla artan bu yeni mecra için Türkiye’de de durum farklı değil. Çoğunlukla sohbet ya da monolog ağırlıklı podcast’lerin arasında, nadir de olsa tematik yapımlar da ortaya çıkıyor. Türkiye’nin en deneyimli yayıncılarından Deniz Yüce Başarır’ın imzasını taşıyan “Ben Okurum” adlı podcast de bu nadir yapımlardan biri.

 

“Ben Okurum”un her bölümünde farklı bir kitaba odaklanan Deniz Yüce Başarır, kitabın ona hissettirdiklerini anlatırken, yazarıyla ilgili anahtar niteliğinde bilgiler vermeyi de ihmal etmiyor. Her bölümüne farklı bir ismin konuk olduğu “Ben Okurum”u bir arkadaş sohbeti gibi dinlemek de mümkün; kitaplar hakkında konuşan, tartışan, kitap sevgisini paylaşan dostların muhabbeti olarak… Ancak bu sohbetle sınırlı kalmayan podcast, söz konusu kitaptan alıntıları ve Deniz Yüce Başarır’ın kitapla ilgili bilgileri, kendi fikirlerini, yaşanmışlıklarını paylaştığı metinleri de kitap meraklılarına sunuyor. Birbirini tamamlayan, ustalıkla bir araya getirilmiş bu üç parçalı yapısı, “Ben Okurum”u diğer podcast’lerden ayıran en önemli özelliklerinden biri.


Oyuncu Merve Engin "Ben Okurum”da Anlatıyor


DENİZ YÜCE BAŞARIR HAKKINDA

Psikoloji okudu. Seslendirme sanatçılığı, çevirmenlik, televizyon programcılığı ve sunuculuğu yaptıktan sonra 2003 yılında editör olarak Doğan Kitap’ta yayıncılığa başladı. 2017 yılında yayın direktörüyken yayınevinden ayrıldı; aynı yıl genel yayın yönetmeni olarak hep kitap’ın kurucu ekibinde yer aldı. Geçtiğimiz yıl mart ayında bu görevinden de ayrılan Başarır, şu günlerde Storytel’de birçok kitabın sesi olarak ve “Ben Okurum” adlı podcast’iyle dinleyicilerle buluşuyor.

 

Diğer Haberlerimize Buradan Ulaşabilirsiniz