Connect with us

Kitap

Sağlık Çalışanlarının Çocuklarına 10 Bin Armağan Kitap

Published

on

Sağlık ve Eğitim Vakfı (SEV), TBMM’nin 100. kuruluş yıldönümünü kutladığımız 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda, koronavirüs sürecinde büyük özveride bulunan sağlık çalışanlarına ve çocuklarına 10 bin kitap armağan etti. Sağlık çalışanları ve onların yolunu gözleyen çocukları, Türkiye’nin dört bir yanındaki sağlık kurumlarına gönderilen Reçelli Şiirler kitabı ile reçel tadında şiirler okuyor…

 

Türkiye’nin en köklü eğitim kurumlarından Sağlık ve Eğitim Vakfı (SEV), bu yıl Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) 100. kuruluş yıldönümünü kutladığımız 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için sağlık çalışanlarına ve çocuklarına 10 bin kitap armağan etti.

Üsküdar Amerikan Lisesi, İzmir, Tarsus ve SEV Amerikan Kolejleri, SEV İlköğretim Kurumları ve Redhouse Kidz’in bağlı olduğu SEV, tüm dünyanın olağanüstü bir dönemden geçtiği koronavirüs pandemisinde kutlanacak 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda, bir proje hayata geçirdi. Koronavirüs sürecinde gece gündüz demeden büyük bir özveriyle çalışmaya devam eden sağlık çalışanları ile çocuklarına teşekkür etmek ve moral vermek amacıyla 10 bin kitap armağan etti.

TÜRKİYE’NİN DÖRT BİR YANINA GÖNDERİLDİ

SEV’e bağlı Redhouse Kidz tarafından basılan, ödüllü yazarlar Aytül Akal ve Mavisel Yener’in rengârenk şiirlerinden oluşan Reçelli Şiirler kitabı Türkiye’nin dört bir yanındaki sağlık kurumlarına ulaştırıldı. SEV’e bağlı 7 okulun bulunduğu İstanbul, İzmir ve Tarsus’un yanı sıra Ankara’dan Rize’ye, Yozgat’tan Balıkesir’e Türkiye’nin dört bir yanındaki hastane, sağlık ocağı, tıp fakültesi, ecza deposu gibi onlarca sağlık kurumuna kitaplar gönderildi.

23 Nisan’ın 100. yılı için basılan 10 bin kitap; hemşire, doktor, laborant, eczacı, banko görevlisi, hasta bakıcı gibi sağlık kurumlarında her alandaki çalışanlara armağan edildi. Covid-19 pandemisi döneminde büyük bir özveriyle şifa dağıtan sağlık çalışanları, hem 23 Nisan’ın 100. yıl coşkusuna ortak oluyor hem de gün boyunca yollarını gözleyen çocuklarıyla akşamları evde reçel tadında sohbetler ediyor…

Çocuk edebiyatının iki usta ismi, bu renkli kitapta, rüyalardan ejderhalara, yaramaz bulutlardan obur kedilere birçok farklı konuya değinen 37 farklı şiir sunuyor. Çizimleri Anıl Tortop’a ait her sayfası farklı renkte olan Reçelli Şiirler, bir gökkuşağı gibi geniş bir renk yelpazesinden oluşuyor.

SEV hakkında

Kökleri bir buçuk asır öncesine uzanan Sağlık ve Eğitim Vakfı (SEV); 1968 yılında Talas Amerikan Okulu, Üsküdar Amerikan Lisesi, İzmir Amerikan Koleji ve Tarsus Amerikan Koleji mezunları tarafından kuruldu ve yarım asrı geride bıraktı. Bugün SEV çatısı altında 8 kurum bulunuyor. Bunlar, Üsküdar Amerikan Lisesi, İzmir Amerikan Koleji, Tarsus Amerikan Koleji, Özel SEV Lisesi (SEV Amerikan Koleji), Üsküdar SEV İlköğretim Kurumları, İzmir SEV İlköğretim Kurumları, Tarsus SEV İlköğretim Kurumları ve SEV Yayıncılık (Redhouse).

 

SEV’e bağlı lise ve ilköğretim kurumlarında bugün 5 bin 400 öğrenci eğitim görüyor. Kurumlarımızda bin 200 Türk ve uluslararası öğretmen, yönetici ve destek grupları, ülkemizin geleceği çocuklara en nitelikli eğitimi sağlamak için görev yapıyor. Lise ve ilköğretim kurumlarımızın 20 bin mezunu bulunuyor.

 

SEV, lise düzeyinde en fazla burs veren kurumlar arasında yer alıyor. İhtiyaç, başarı, sanat, spor ve bilim gibi çeşitli burslarla, kriterlere uygun öğrencilere yüzde 100 de dâhil olmak üzere çeşitli oranlarda burs veriyor.

 

Bugün SEV okullarında, her 5 öğrenciden birisi burslu olarak eğitim görüyor. Hedefimiz, her 4 çocuğumuzdan 1’ini burslu okutmak ve bu hedefimize giderek yaklaşıyoruz.

SEV Yayıncılık hakkında:

SEV Yayıncılık, kökleri ilk kez 1861 yılında yayımlanan Redhouse sözlüklere kadar uzanan köklü bir yayıncılık geleneğine sahiptir. Bugün Redhouse markası altında onlarca çeşit sözlük ve eğitim aracı yayımlarken, Redhouse Kidz markasıyla çocuk kitapları yayıncılığı alanında önemli yayınevleri arasında yer alıyor.


Sitemizdeki diğer haberlere buradan ulaşabilirsiniz.