Connect with us

Kitap

Yekta Kopan ve Deniz Yüce Başarır ile İlk Aşk Sohbeti

Published

on

Yazar, seslendirme sanatçısı ve sunucu Yekta Kopan ile Deniz Yüce Başarır, “Ben Okurum” podcast’inin yeni bölümünde; Rus edebiyatının önemli ismi İvan Sergeyeviç Turgenyev’in otobiyografik özellikler taşıyan novellası İlk Aşk’ı konuşuyor! Kopan, “Bütün o büyük dönemdaşları, Dostoyevski, Tolstoy gibi, arasında adı yeterince anılmamış olan, güçlü bir yazar var karşımızda.” dediği Turgenyev’in İlk Aşk’ı için “Dizisi çekilse bugün heyecanla izleneceğini söyleyebilirim” diyor ve ekliyor: “İlk Aşk, hem zevkli bir okuma hem de entelektüel bir katkı vaat ediyor.”

Sohbetle bilgiyi buluşturan podcast “Ben Okurum”un yeni bölümü, Rus edebiyatının, yaşadığı dönemde gölgede kalmış ama özellikle Babalar ve Oğullar adlı romanıyla bir temel taşı olmayı başarmış önemli ismi İvan Sergeyeviç Turgenyev, İlk Aşk adlı otobiyografik özellikler taşıyan novellasına odaklanıyor. Deneyimli yayıncı Deniz Yüce Başarır’a yazar, seslendirme sanatçısı ve sunucu Yekta Kopan’ın eşlik ettiği bölümde ikili hem bu novellayı hem de yazarın başyapıtı olarak kabul edilen Babalar ve Oğullar’ı masaya yatırıyorlar. 19. yüzyıl edebiyatının da hatırı sayılır bir yer kapladığı bölüm, kitaptan seslendirilen satırlarla perçinleniyor.

yekta

“Bütün o büyük dönemdaşları, Dostoyevski, Tolstoy gibi, arasında adı yeterince anılmamış olan, güçlü bir yazar var karşımızda.” diyen Yekta Kopan konuşmasında, dünyanın o dönemdeki yayıncılık atmosferinin ne derece heyecan verici olduğuna da dikkat çekiyor.İlk Aşk Turgenyev’in otobiyografik özellikler taşıyan bir romanı. Genç Vladimir Petroviç’in büyük tutkusuna, ilk tutkusuna, yakıcı ve yıkıcı tutkusuna tanık olacaksınız.” diyen Kopan, romanın hem zevkli bir okuma hem de entelektüel bir katkı vaat ettiğinin altını çiziyor.

“Ben Okurum”un yeni bölümü, İlk Aşk’ın o tekinsiz beklentilerinin bedenini sarmasına, başında yeniden kavak yelleri esmesine hazır olan dinleyicilerini bekliyor.

Storytel Türkiye’nin sponsorluğunda hazırlanan “Ben Okurum”un tüm bölümlerine Storytel, Spotify, Apple Podcasts, Podtail, CastBox ve Simplecast’ten ulaşılabilir.

“BEN OKURUM” HAKKINDA

Değişen medya düzeninde podcast’ler gün geçtikçe önem kazanıyor. Tüm dünyada sayısı hızla artan bu yeni mecra için Türkiye’de de durum farklı değil. Çoğunlukla sohbet ya da monolog ağırlıklı podcast’lerin arasında, nadir de olsa tematik yapımlar da ortaya çıkıyor. Türkiye’nin en deneyimli yayıncılarından Deniz Yüce Başarır’ın imzasını taşıyan “Ben Okurum” adlı podcast de bu nadir yapımlardan biri. “Ben Okurum”un her bölümünde farklı bir kitaba odaklanan Başarır. Kitabın ona hissettirdiklerini anlatırken, yazarıyla ilgili anahtar niteliğinde bilgiler vermeyi de ihmal etmiyor. Her bölümüne farklı bir ismin konuk olduğu “Ben Okurum”u bir arkadaş sohbeti gibi dinlemek de mümkün; kitaplar hakkında konuşan, tartışan, kitap sevgisini paylaşan dostların muhabbeti olarak… Ancak bu sohbetle sınırlı kalmayan podcast, söz konusu kitaptan alıntıları ve Deniz Yüce Başarır’ın kitapla ilgili bilgileri, kendi fikirlerini, yaşanmışlıklarını paylaştığı metinleri de kitap meraklılarına sunuyor. Birbirini tamamlayan, ustalıkla bir araya getirilmiş bu üç parçalı yapısı, “Ben Okurum”u diğer podcast’lerden ayıran en önemli özelliklerinden biri.

DENİZ YÜCE BAŞARIR HAKKINDA

Psikoloji okudu. Seslendirme sanatçılığı, çevirmenlik, televizyon programcılığı ve sunuculuğu yaptıktan sonra 2003 yılında editör olarak Doğan Kitap’ta yayıncılığa başladı. 2017 yılında yayın direktörüyken yayınevinden ayrıldı; aynı yıl genel yayın yönetmeni olarak hep kitap’ın kurucu ekibinde yer aldı. Geçtiğimiz yıl mart ayında bu görevinden de ayrılan Başarır, şu günlerde Storytel’de birçok kitabın sesi olarak ve “Ben Okurum” adlı podcast’iyle dinleyicilerle buluşuyor.

yekta

 

Diğer Haberlerimize Buradan Ulaşabilirsiniz